جلد 30، شماره 4 - ( 4-1402 )                   جلد 30 شماره 4 صفحات 115-106 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 01
Ethics code: IR.IAU.SDJ.REC.1400.061
Clinical trials code: IR.IAU.SDJ.REC.1400.061

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Miryousefi Avval H, Karami J, AriaPooran S. The Role of Mindfulness and Basic Needs in Psychological Well-Being with the Mediation of Resilience. RJMS 2023; 30 (4) :106-115
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7768-fa.html
میریوسفی اول حبیب، کرمی جهانگیر، آریا پوران سعید. نقش ذهن آگاهی و نیازهای اساسی در بهزیستی روان‌شناختی با میانجی‌گری تاب‌آوری. مجله علوم پزشکی رازی. 1402; 30 (4) :106-115

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7768-fa.html


دانشیار، گروه روانشناسی عمومی، دانشگاه رازی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، Karamijahan.ca22@gmail.com
چکیده:   (439 مشاهده)
زمینه و هدف: بهزیستی روان­شناختی، شامل دریافت­های فرد از میزان هماهنگی بین هدف­های معین و ترسیم شده با پیامدهای عملکردی است که در فرایند ارزیابی­های مستمر به دست می­آید و به رضایت درونی و نسبتاً پایدار در توالی زندگی منتهی می­شود. هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش ذهن­آگاهی و نیازهای اساسی در بهزیستی روا­ن­شناختی با میانجی­گری تاب­آوری در کارکنان شعب بانک ملی استان البرز بود.
روش کار: این مطالعه توصیفی از نوع پیمایشی بود و جامعه آماری آن شامل کلیه کارکنان شعب بانک ملی استان البرز در سال 1400 به تعداد 761 نفر بودند و با روش نمونه­گیری تصادفی خوشه­ای چند مرحله­ای با استفاده از فرمول پلنت تعداد 327 نفر انتخاب شد. روایی هریک از گویه­ها از طریق روش اعتبار محتوا به تأیید اساتید و کارشناسان رسید و همچنین پایایی پرسشنامه نیز از طریق آلفای کرونباخ مورد تأیید قرار گرفت. جهت بررسی تحلیل داده­ها با استفاده از نرم­افزار آماری SPSS23 و LISREL و انجام آزمون فرضیه­ها از روش معادلات ساختاری استفاده شد.
یافته­ها: یافته­های پژوهش حاکی از آن است که ضریب مسیر غیرمستقیم تاب­آوری و نیاز روان­شناختی و ذهن­آگاهی در سطح 01/0 بر مدل بهزیستی روان­شناختی تاثیر معنادار دارند.
نتیجه­گیری: نتایج حاصل از پژوهش بیانگر این بود که ذهن­آگاهی، نیازهای اساسی روان­شناختی و تاب­آوری به صورت شاخص و معنی­داری بهزیستی روان­شناختی را پیش­بینی می­کنند.
متن کامل [PDF 1251 kb]   (133 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb