جلد 29، شماره 6 - ( 6-1401 )                   جلد 29 شماره 6 صفحات 25-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 95045309687
Ethics code: IR.IAU.KAU.REC.1399.104
Clinical trials code: 95045309687

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alizadeh S, Baserisalehi M, Bahador N. Evaluation of the Possibility of Chromosomal and Plasmid-Dependent Antibiotic-Transferable Genes in Acinetobacter Genomic Isolates Isolated from Clinical Specimens and genotype. RJMS 2022; 29 (6) :12-25
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6634-fa.html
علیزاده سجاد، باصری صالحی مجید، بهادر نیما. ارزیابی حضور ژن‌های انتقالی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌های وابسته به پلاسمید در جزایر ژنومی اسینیتو باکتر بومانی جدا شده از نمونه‌های کلینیکی. مجله علوم پزشکی رازی. 1401; 29 (6) :12-25

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6634-fa.html


دانشیار، گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحدکازرون، فارس، ایران ، majidbaseri@hotmail.com
چکیده:   (1188 مشاهده)
زمینه و هدف: اسینتوباکتربومانی یکی از مهم‌ترین عوامل عفونت­های بیمارستانی است. توانایی فوق‌العاده­ در کسب مقاومت دارویی در مقابل طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک‌ها را دارد. سویه‌های مقاوم به چند دارو MDR و تولیدکننده بتالاکتاماز AmpC این باکتری، عامل بیماری‌های عفونی جدی در بخش‌های مختلف بیمارستانی و در افراد بستری می‌باشد و درمان این عفونت‌ها به علت مقاومت گسترده نسبت به داروهای ضد میکروبی با مشکلات جدی مواجه است. هدف از مطالعه تعیین الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی اسینتوباکتر بومانی و بررسی احتمال وجود ژن‌های کروموزومی و پلاسمیدی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها در جزایر ژنومی این باکتری بود.
روش کار: در این مطالعه 60 ایزوله از گونه‌های اسینتوباکتر بومانی از نمونه­های بالینی جمع‌آوری شد. آزمون حساسیت ضد میکروبی با استفاده از روش دیسک دیفیوژن و روش PCR برای شناسایی ژن‌های کروموزومی و پلاسمیدی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها (dha، cit و mox) انجام شد.
یافته­ ها: بیشترین مقاومت در آمپی‌سیلین (3/98 %) و کمترین مقاومت در کولیستین (%35) بود. مقاومت بیش از 90% در 12 آنتی بیوتیک از 15 آنتی بیوتیک مشاهده شد.60 ایزوله 34/98% نسبت به بیش از 8 آنتی بیوتیک مقاوم بودند و فقط یک نمونه به همه حساس بود. فراوانی ژن‌های dha، cit و mox به ترتیب 1 (%2)، 7 (%12) و 27 (%46) بود. 24 ایزوله (%40) برای هر سه ژن منفی بودند. فراوانی ایزوله­های حاوی ژنهایmox  با مقاومت آنتی­بیوتیکی رابطه مستقیم داشت (05/0 P≤).
نتیجه­ گیری: نتایج نشان دهنده درصد بالای فراوانی ژنهایmox  است که با مقاومت آنتی­بیوتیکی رابطه مستقیم دارد، با این حال حضور این ژنها و رابطه آنها با میزان مقاومت آنتی­بیوتیکی نیاز به بررسی بیشتری دارد. مقاومت بالای اسینتوباکتر بومانی به آنتی­بیوتیکها بسیار نگران کننده بود، زیرا کنترل و درمان این باکتری را مشکل می­سازد. تنها آنتی­بیوتیک موثر قابل استفاده در درمان عفونت­های مرتبط کولیستین می‌باشد که مقاومت به آنهم در حال افزایش است.
متن کامل [PDF 1177 kb]   (224 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb