جلد 29، شماره 11 - ( 11-1401 )                   جلد 29 شماره 11 صفحات 459-452 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: مقاله مستخرج از رساله دکتراست
Ethics code: مقاله مستخرج از رساله دکتراست
Clinical trials code: مقاله مستخرج از رساله دکتراست

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ershadifar M, Hazrati Souma Z, Amir Mazaheri A M. Identifying Factors Affecting Social Justice in Sports from a Sociological Perspective. RJMS 2023; 29 (11) :452-459
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8517-fa.html
ارشادی فر مهرزاد، حضرتی صومعه زهرا، امیرمظاهری امیرمسعود. شناسایی عوامل موثر بر عدالت اجتماعی در ورزش از منظر جامعه‌شناسی. مجله علوم پزشکی رازی. 1401; 29 (11) :452-459

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8517-fa.html


دانشیار، گروه جامعه شناسی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، z.hazratisomeeh@iauctb.ac.ir
چکیده:   (82 مشاهده)

زمینه و هدف: جامعه­شناسی به عنوان جنبش اجتماعی نوین جهت فهم نمادهای مشترک ملی یاد شده است. هدف از انجام تحقیق حاضر شناسایی عوامل موثر بر عدالت اجتماعی در ورزش از منظر جامعه­شناسی بود.
روش کار: تحقیق حاضر از نوع کاربردی است که به صورت آمیخته (کمی و کیفی) انجام شد. برای اجرای این تحقیق در بخش کیفی تحلیل محتوا استفاده شد و در بخش کمی برای تایید شاخص ها از روش دلفی و معادات ساختاری استفاده شد. جامعه آماری تحقیق حاضر را در بخش کیفی مدیران ورزشی و مدیران سازمان­های ورزشی از سراسر کشور تشکیل دادند که به شیوه نمونه گیری گلوله برفی و به صورت هدفمند و غیر تصادفی 20 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. همچنین در بخش کمی جامعه آماری تحقیق حاضر را اساتید و فعالین حوزه ورزش بودند که از طریق نمونه‌گیری تصادفی در دسترس و هدفمند، 400 نفر به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. جهت جمع­آوری داده­ها در بخش کیفی از مصاحبه‌های اکتشافی و در بخش کمی از پرسشنامه محقق ساخته که خروجی فاز کیفی بود استفاده شد. پرسشنامه شامل متغیرها و عوامل تعیین کننده بود و در مقیاس 5 ارزشی لیکرت تنظیم شده بود.
یافته‌ها: نتایج نشان داد: عوامل موثر بر عدالت اجتماعی شامل (سبک زندگی سالم، توسعه پایدار، توانمندسازی زنان و ارتقا برابری جنسی، عدالت ورزشی، زیرساخت سیاسی، توسعه نیروی انسانی، جامعه­شناسی ورزشی، جهانی سازی بومی، ظرفیت سازمانی، اشتغال­زایی، قوانین و مقررات، توسعه سرمایه اجتماعی و توسعه اقتصادی بود.
نتیجه‌گیری: نتایج تایید کننده اهمیت عدالت اجتماعی در ورزش می­باشد

واژه‌های کلیدی: عدالت اجتماعی، جامعه شناسی، ورزش
متن کامل [PDF 715 kb]   (24 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی اجتماعی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb