جلد 30، شماره 1 - ( 1-1402 )                   جلد 30 شماره 1 صفحات 192-179 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: مقاله برگرفته از رساله دکتری پگاه رجب پور
Ethics code: IR.SSRI.REC.1399.812
Clinical trials code: مقاله برگرفته از رساله دکتری پگاه رجب پور

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rajabpour P, Shojaei M, Ghasemi A, Molanorouzi K. The Effect of Fallproof Group-Based Training with High and Low Intensity on Balance in the Elderly. RJMS 2023; 30 (1) :179-192
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8174-fa.html
رجب پور پگاه، شجاعی معصومه، قاسمی عبدالله، ملانوروزی کیوان. تأثیر تمرینات گروهی فال پروف با شدت بالا و پایین بر تعادل سالمندان. مجله علوم پزشکی رازی. 1402; 30 (1) :179-192

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8174-fa.html


دانشیار، گروه رفتار حرکتی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران ، m.shojaei@alzahra.ac.ir
چکیده:   (399 مشاهده)
زمینه و هدف: کاهش تعادل و تحرک همراه با ترس از سقوط اثر منفی بر عملکرد جسمانی، روانی و کیفیت زندگی سالمندان دارد. هدف از این پژوهش مقایسه اثربخشی تمرینات گروهی فال پروف با شدت بالا و پایین بر تعادل سالمندان بود.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون که جامعه آماری آن را کلیه سالمندان منطقه یک تهران تشکیل دادند. طبق معیارهای پژوهش 60 نفر با دامنه سنی 77-55 سال، با روش نمونه‌گیری هدف‌مند به گروه‌های شدت پایین (20 نفر)، بالا (20 نفر) و کنترل (20 نفر) تقسیم شدند. پیش از آزمون از پرسش‌نامه فعالیت و سلامت فال پروف و از مقیاس پیشرفته تعادل فولرتون به‌عنوان پیش‌آزمون و پس‌آزمون استفاده شد. گروه‌های شدت بالا و پایین به مدت هشت هفته (سه جلسه در هفته، هر جلسه 45 دقیقه) در تمرینات گروهی فال پروف شرکت کردند. برای تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری تکراری (تحلیل واریانس مرکب) و آزمون‌های تعقیبی بنفرونی و توکی در سطح معنی‌داری 05/0 استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان دادند تعادل سالمندان دوره سنی 65-55 سال در مقایسه با 77-66 سال به طور معنی‌داری بهتر بود و همچنین تعادل سالمندان از مرحله پیش‌آزمون تا مرحله پس‌آزمون بر اثر تمرینات گروهی فال پروف با شدت بالا افزایش یافت (05/0>p).
 نتیجه‌گیری: هشت هفته تمرینات گروهی فال پروف با شدت بالا در بهبود تعادل سالمندان اثربخش‌تر است و می‌توان از این تمرینات در کنار سایر پروتکل‌های تمرینی برای مشکلات تعادل افراد مسن استفاده کرد.
 
متن کامل [PDF 714 kb]   (149 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb