جلد 30، شماره 7 - ( 7-1402 )                   جلد 30 شماره 7 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 1401-2-55-23895
Ethics code: IR.IUMS.REC.1402.106
Clinical trials code: 23895


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pazoki M, Babaei E, Niknazar A, Joghataei P, Hajahmadi M, Zarook T. Consequences of Increased Left Ventricular Mass on Left Ventricular Global Longitudinal Systolic Strain in End Stage Renal Dysfunction Patients: A Cross-Sectional Study. RJMS 2023; 30 (7) :1-9
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8085-fa.html
پازکی انزهایی محبوبه، بابایی ابراهیم، نیک نظر امیرحسین، جغتایی پگاه، حاج احمدی مرجان، زروک طاهره. تاثیرات افزایش توده بطن چپ بر شاخص کشیدگی طولی منتشر در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی مرحله نهایی: یک مطالعه مقطعی. مجله علوم پزشکی رازی. 1402; 30 (7) :1-9

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8085-fa.html


دانشجوی پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، aniknazar86@gmail.com
چکیده:   (355 مشاهده)
زمینه و هدف: شاخص کشیدگی منتشر (Global longitudinal strain  (GLS) یکی از مولفه‌های قابل ارزیابی در اکوکاردیوگرافی است که به بررسی ایجاد نارسایی قلب تحت بالینی (Subclinical heart failure) قبل از اینکه برون ده قلب افت پیدا کند، می‌پردازد.  هدف اصلی از انجام این پژوهش بررسی تاثیر عوامل بر روی توده بطن چپ و کسر تخلیه بطن چپ می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر به صورت یک مطالعه مشاهده‌ای بر روی 55 نفر از بیماران مبتلا به ESRD تحت دیالیز بدون سابقه حادثه قلبی-عروقی مراجعه کننده به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) طی یک سال از شهریور 1400 تا شهریور 1401 انجام گردید. بعد از انتخاب بیماران، اطلاعات اولیه از قبیل  سن، جنس، ابتلا به دیابت، فشار خون، مصرف سیگار و علت ایجاد ESRD،  به صورت چک لیست به دست آمد و با شرط دارا بودن معیارهای ورود و نداشتن معیار خروج و بررسی  از نظر فاکتورهای اکوکاردیوگرافی از قبیل: عملکرد بطن چپ شامل عملکرد سیستولی ( Ejection fractionو  Global longitudinal strain) و  عملکرد دیاستولیک(E/e’)، توده بطن چپ(LV mass) ، طی مدت 1 سال از شهریور 1400 تا شهریور 1401 انجام گردید.
یافته‌ها: در این مطالعه ضریب ارتباط پیرسون مدت زمان همودیالیز با GLS، 38/0- بود که نشان می دهد ارتباط معناداری (01/0p<)  میان مدت زمان دیالیز با افزایش LV mass، کاهش GLS و EF قلبی وجود دارد. میان مدت زمان ابتلا به CKD  قبل از اینکه فرد  ESRD و نیازمند به همودیالیزشود با GLS ،LVEF ، LV mass و E/E’ ارتباط معناداری مشاهده نشد. افزایش LV mass می‌تواند به صورت معناداری از میزان GLS در بیماران ESRD بکاهد. در بین این عوامل، موارد شناخته شده ای از قبیل ابتلا به فشار خون، دیابت و مصرف سیگارهستند که ثابت شده است که می‌توانند به صورت مستقل از LV mass ، میزان GLS را کاهش بدهند . از این رو این عوامل مخدوش کننده به صورت confounding factors در آنالیز وارد شدند و دیده شد که بالا رفتن LV mass، به صورت معناداری با حذف عوامل مخدوش کننده از قبیل دیابت، فشار خون،... می‌تواند باعث کاهش میزان GLS  گردد.
نتیجه‌گیری: به طور کلی تحقیق حاضر نشان داد که افزایش مدت زمان ابتلا به ESRD با کاهش میزان GLS ارتباط معناداری خواهد داشت که می‌تواند نشانگر ایجاد نارسایی قلب تحت بالینی قبل از علامت دار شدن بیمار و افت واضح برون ده قلب در این بیماران باشد .علاوه بر این با افزایش مدت زمان ایجاد این بیماری و همودیالیز LV mass افزایش معناداری خواهد داشت. ارتباط بین LV mass  و GLS می‌تواند نشانگر این باشد که با کاهش دادن مدت زمان ابتلا به ESRD و در نتیجه پیوند زودتر، می‌توان از افزایش LV mass و به دنبال آن کاهش GLS  و ایجاد نارسایی تحت بالینی قلبی جلوگیری کرد.
 
متن کامل [PDF 568 kb]   (161 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb