جلد 31 -                   جلد 31 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 0
Ethics code: IR.PNU.REC.1401.019)
Clinical trials code: 0

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pashapour Badr M, ghaffari M. Medical Students’ Academic Burnout Model Based on Academic Tenacity, Academic Responsibility, and Moral Resilience. RJMS 2024; 31
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8082-fa.html
پاشاپور بدر مهرانگیز، غفاری بگتاش مظفر. تبیین مدل فرسودگی تحصیلی دانشجویان علوم پزشکی براساس سرسختی تحصیلی، مسئولیت پذیری تحصیلی و تاب آوری اخلاقی. مجله علوم پزشکی رازی. 1403; 31 ()

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-8082-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، mehripashapour@gmail.com
چکیده:   (175 مشاهده)
زمینه و هدف: دانشجویان به دلیل انجام تکالیف درسی وگذراندن امتحانات و کسب رتبه و مدرک به نوعی شاغل محسوب شده و محیط آموزشی(دانشگاه) محل کار آنها می باشد، پس از این نظر مستعد فرسودگی تحصیلی(شغلی) هستند. لذا، این پژوهش با هدف تبیین مدل فرسودگی تحصیلی براساس سرسختی تحصیلی، مسئولیت پذیری تحصیلی و تاب آوری اخلاقی در دانشجویان علوم پزشکی صورت گرفته است.
روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی-همبستگی، برروی 216 نفر از دانشجویان که در سال تحصیلی 1401- 1400 در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران مشغول به تحصیل بودند، انجام شده است. به دلیل شیوع بیماری کووید-19، نمونه ها به طریق در دسترس به پرسشنامه های اطلاعات جمعیت شناختی، فرسودگی، سرسختی، تاب آوری اخلاقی ومسئولیت پذیری تحصیلی پاسخ دادند. از آزمون های همبستگی پیرسون، سوبل، بوت استراپ و مدل یابی معادلات ساختاری SEM از طریق نرم افزارSPSS وAmos(نسخه 23) برای تحلیل داده ها استفاده شده است.
یافته ها: با توجه به این که شاخص مجذور کای مدل فرضی در سطح آماری 05/0>P معنی­دار بوده، بنا براین، متغیر مسئولیت پذیری تحصیلی به عنوان یک متغیر تعدیل کننده هم میانجی رابطه بین سرسختی و فرسودگی و هم میانجی رابطه بین تاب­آوری اخلاقی و فرسودگی است.
نتیجه گیری: مسئولیت پذیری با ویژگی هایی ازجمله، نگرش در ساختار روانی و رفتاری، احترام به تفاوت ها و فهم آنها، حفظ انسجام و انجام درست تعهدات، باعث تجربه هیجان های مثبت و تقویت آنها می شود. در این حالت فرد با در نظر گرفتن احتمال های بیشتر در راه رسیدن به هدف خود، مسیر راه را با توانمندی و سازگاری بیشتری  طی می کند. کسانی که هیجان های مثبت را تجربه می کنند با گذشت زمان، خزانه فکرعمل شان در زندگی افزایش یافته، شرایط سخت و نامساعد را بهتر درک کرده و هشیارانه عمل می کنند.                       
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb