جلد 31 -                   جلد 31 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: IR.IUMS.FMD.REC.1399.644
Ethics code: IR.IUMS.FMD.REC.1399.644
Clinical trials code: IR.IUMS.FMD.REC.1399.644

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafarnejad S, erfani L, Khoshnezhad Ebrahimi H, rezai M, Esmaeilian S. Validity of Criteria for Bacterial Meningitis in Children with Fever 28 to 56 days. RJMS 2024; 31
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7975-fa.html
جعفرنژاد شباهنگ، عرفانی لیلا، خوش نژاد ابراهیمی حمیدرضا، رضایی مهدی، اسمعیلیان سمیه. بررسی صحت معیارهای مننژیت باکتریال در کودکان تب دار 28 تا 56 روز. مجله علوم پزشکی رازی. 1403; 31 ()

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7975-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، leilaerfani@gmail.com
چکیده:   (162 مشاهده)

زمینه و هدف: میزان مرگ و میر مننژیت باکتریایی همچنان بالا است  تشخیص و درمان زودهنگام مننژیت باکتریایی می تواند از عوارض جدی جلوگیری کند. تشخیص مننژیت باکتریایی بر اساس ترکیب علائم بالینی و آزمایشگاهی است.
مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی بررسی صحت معیارهای مننژیت باکتریال در کودکان تب دار 28 تا 56 روز کم خظر که تحت لومبار پانکسیون (LP) قرار گرفتند در بازه زمانی 1395 تا 1399 بیمارستان حضرت علی اصغر مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات از طریق چک لیستی در ارتباط با معیارهای مننژیت باکتریال و با توجه به پرونده های بیماران مراجعه کننده تکمیل شد.
یافته‌ها: در این پژوهش از میان 84 بیمار،57.14% از بیماران مورد مطالعه ما پسران بوده اند و 76.2% از بیماران در سن حاملگی بالاتر از 37 هفته به دنیا آمده بودند. 88% از بیماران ظاهر خوشحال داشتند و هیچ کدام از بیماران در معاینه شواهد عفونت نداشتند و نتایج گرافی قفسه سینه 98.8% از بیماران نرمال گزارش شد. 81% از بیماران بستری طولانی مدت در NICU را تجربه نکردند و LP در همه بیماران منفی بود.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه بیشتر بیماران ظاهر خوشحال داشتند و هیچ کدام از بیماران در معاینه شواهد عفونت نداشتند و این یافته ها با شواهد آزمایشگاهی نیز تطابق داشتند، بنابراین در بیماران دارای این تابلوی بالینی، توصیه می شود که LP انجام نشود.
کلمات کلیدی: صحت  معیار، مننژیت باکتریال، تب، کودکان 28 تا 56 ماهه
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماری‌های اطفال

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb