جلد 30، شماره 7 - ( 7-1402 )                   جلد 30 شماره 7 صفحات 11-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: A-10-7250
Ethics code: IR.SSRC.REC.1402.072
Clinical trials code: 1234


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kabari A, Zargar T. Designing a Disciplinary Management Model to Deal with Vandalism in Iranian Sports with A Structural Equation Modeling Approach. RJMS 2023; 30 (7) :1-11
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7903-fa.html
کباری ایوب، زرگر طیبه. طراحی مدل مدیریت انتظامی در مقابله با وندالیسم در ورزش ایران با رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری. مجله علوم پزشکی رازی. 1402; 30 (7) :1-11

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7903-fa.html


استادیار، گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران ، zargar_ta@yahoo.com
چکیده:   (270 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف کلی پژوهش حاضر طراحی مدل مدیریت انتظامی در مقابله با وندالیسم در ورزش ایران با رویکرد مدلسازی معادلات ساختاری بود.
روش کار: پژوهش حاضر پژوهشی توصیفی همبستگی بود و از لحاظ هدف نیز جزء تحقیقات کاربردی محسوب می­شود. جامعۀ آماری این تحقیق در بخش کیفی را متخصصان جامعه­شناسی ورزشی، مدیران و معاونت حراست ورزشگاه­ آزادی، ورزشگاه فولاد آرنا، ورزشگاه نقش جهان اصفهان، ورزشگاه یادگار امام تبریز، و حراست ورزشگاه پاس تشکیل داد که حدود 7 نفر را شامل می­شود. روش نمونه­گیری به صورت گلوله برفی و تا رسیدن به اشباع نظری ادامه یافت. در بخش کمی نیز جامعۀ آماری تحقیق را ماموران حراست ورزشگاه­های منتخب تشکیل دادند که تعداد 162 پرسش نامه توزیع گردید. در بخش کیفی پس از انجام مصاحبه کدگذاری انتخابی، محوری و کدهای باز استخراج و سپس پارادایم کیفی تحقیق ارائه شد. در بخش کمی نیز برای تجزیه و تحلیل داده­ها در سطح توصیفی از میانگین، فراوانی، انحراف استاندارد، درصد استفاده شد. همچنین برای آزمون مدل از مدلسازی معادلات ساختاری با رویکرد حداقل مربعات جزئی استفاده شد. در این پژوهش از نرم افزار Smart pls نسخۀ 3 نیز برای تجزیه و تحلیل داده­ها استفاده شد. در بخش کیفی مدیریت انتظامی در مقابله با وندالیسم در ورزش ایران از 85 کد و 4 مقوله (مدیریت و برنامه ریزی، راهبردهای امنیتی، زیرساخت­های امنیتی و تعاملات فراسازمانی)، 9 مفهوم ثانویه و 85 مفهوم اولیه تشکیل شد و پاردایم کیفی تحقیق ارائه شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که هر چهار مولفه مدیریت انتظامی (مدیریت و برنامه ریزی، تعاملات فراسازمانی، راهبردهای امنیتی، زیرساخت های امنیتی) بر مقابله با وندالیسم در ورزش ایران تاثیر مثبت معنادار دارد.
نتیجه‌گیری: مدیریت و برنامه ریزی شامل سه کد محوری سازماندهی امنیتی، رویکرد امنیتی یکپارچه و آموزش و تمرین نیروهای امنیتی بود. این بدان مفهوم است که مدیران انتظامی در ورزشگاه­ها به منظور مقابله با وندالیسم بایستی از اصول مدیریت و یا به عبارتی دیگر یکی از ارکان اصلی مدیریت یعنی سازماندهی در امور امنیتی ورزشگاه­ها بهره گیرند. 
متن کامل [PDF 1314 kb]   (120 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb