جلد 29، شماره 5 - ( 5-1401 )                   جلد 29 شماره 5 صفحات 52-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: -------------------------------
Ethics code: IR.IAU.QOM.REC.1398.014
Clinical trials code: --------------------------------

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shajari F, Aghayousefi A, Agahheris M. The Effect of Coping Therapy on Stress in Women with Type 2 Diabetes. RJMS 2022; 29 (5) :41-52
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7241-fa.html
شجری فرزانه، آقایوسفی علیرضا، آگاه هریس مژگان. تأثیر مقابله درمانگری بر استرس در زنان مبتلا به دیابت نوع 2. مجله علوم پزشکی رازی. 1401; 29 (5) :41-52

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7241-fa.html


دانشیار، گروه روانشناسی دانشگاه پیام نور تهران، ایران، مدعو گروه روانشناسی، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران ، arayeh1100@gmail.com
چکیده:   (893 مشاهده)

زمینه و هدف: دیابت یکی از بیماری‌های متابولیک و شایع است که علاوه بر هزینههای زیاد تأثیرات روانی بسزایی نیز بر جای میگذارد. هدف این پژوهش تعیین اثر بخشی مداخله مقابله درمانگری (CT) بر استرس در بیماران زن دیابتی نوع 2 بود.
روش کار: این مطالعه یک طرح نیمهآزمایشی بود، که با طرح پیشآزمون-پسآزمون و پیگری در دو گروه آزمایش و کنترل اجرا شد. جامعه آماری شامل کلیه بیماران زن دیابتی نوع 2 مراجعه‌کننده به آزمایشگاه طبی رسالت واقع در شهر تهران بود، که به روش نمونهگیری در دسترس 23 نفر به صورت تصادفی در گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. برای جمعآوری دادهها از پرسشنامه استرس و تغییرات زندگی مککابین 1991 استفاده گردید. برای تجزیه و تحلیل دادهها از تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که مقابله درمانگری در کاهش میزان شاخص کلی استرس نسبت به گروه کنترل به طور معناداری مؤثر بوده است (01/0˂p)، و در میزان زیر مقیاس‌های استرس ناشی از فشارهای مالی، استرس ناشی از بیماری و پرستاری از اعضای خانواده نیز تفاوت معناداری بین گروه مقابله درمانگری و کنترل وجود دارد (04/0˂p)، (007/0˂p).
نتیجهگیری: مطالعه نشان داد که مقابله درمانگری توانست نمره کل استرس و استرس ناشی از فشارهای مالی، استرس ناشی از بیماری و پرستاری از اعضای خانواده را در بیماران زن دیابتی نوع 2 کاهش دهد، بنابراین پیشنهاد می‌گردد از مقابله درمانگری برای کاهش استرس بیماران دیابتی استفاده گردد.
 

واژه‌های کلیدی: مقابله درمانگری، استرس، دیابت
متن کامل [PDF 540 kb]   (266 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb