جلد 29، شماره 8 - ( 8-1401 )                   جلد 29 شماره 8 صفحات 214-206 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SARI.REC.1400.093
Clinical trials code: 01

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fallah M, Khatir Pasha K, Yousefi Saeedabadi R. The Role of Teachers 'Professional Characteristics on Students' Self-Efficacy and Competence. RJMS 2022; 29 (8) :206-214
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7231-fa.html
فلاح مسعود، خطیرپاشا کیومرث، یوسفی سعیدآبادی رضا. نقش ویژگی‌های حرفه‌ای استادان بر خودکارآمدی و شایستگی دانشجویان. مجله علوم پزشکی رازی. 1401; 29 (8) :206-214

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7231-fa.html


استادیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد ساری، دانشگاه ازاد اسلامی، ساری، ایران ، Kiu.pasha@gmail.com
چکیده:   (688 مشاهده)
زمینه و هدف: شایستگی‌های شهروندی یکی از ضروریات مهم در جامعه پیچیده امروزی است؛ بنابراین هدف از پژوهش حاضر تأثیر قابلیت‌های حرفه‌ای استادان بر خودکارآمدی و شایستگی دانشجویان بود.
روش کار: در این مطالعه آمیخته (کیفی- کمی)، جامعه آماری در بخش کیفی شامل (اساتید هیات علمی و مدعو و مدیران گروه دانشگاه مازندران) بود و حجم نمونه در بخش کیفی با در نظر گرفتن قانون اشباع، تعداد 20 نفر تعیین شد. در بخش کمی جامعه آماری شامل اعضای هیات علمی، استادان مدعو و حق التدریس و کارکنان اداری دانشگاه مازندران بود و حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران به تعداد 305 نفر که به روش نمونه‌گیری در دسترس تعیین شد. جهت جمع­آوری اطلاعات در بخش کیفی از مصاحبه نیمه ساختاریافته و در بخش کمی از پرسشنامه محقق ساخته استفاده شد. به منظور تجزیه و تحلیل داده­ها در بخش کیفی از تکنیک دلفی و در بخش کمی از روش مدل‌یابی معادلات ساختاری از نرم‌افزارهای SPSS و LISREL استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که قابلیت‌های حرفه‌ای استادان بر خودکارآمدی و شایستگی دانشجویان تأثیر مثبت و معناداری دارد. همچنین نتایح نشان داد که عناصر و مولفه‌ها و زیر مولفه‌های قابلیت‌های حرفه‌ای استادان در خودکارآمدی 72 دصد و در شایستگی شهروندی 74 درصد در دانشگاه مازندران مؤثر هستند.
نتیجه‌گیری: به طور کلی می‌توان اذعان داشت که دانشجویان باید از توانایی‌ها و مهارت‌های لازم از قبیل شایستگی و خودکارآمدی در جامعه امروزی برخوردار باشند که در راستای بهبود توانایی‌های آن‌ها، قابلیت‌های حرفه‌ای استادان نقش بسزایی دارد.
متن کامل [PDF 636 kb]   (204 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb