جلد 27 - ویژه نامه روانشناسی                   جلد 27 - ویژه نامه روانشناسی صفحات 150-137 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: A-10-5632-1
Ethics code: 1234
Clinical trials code: A-10-5632-1

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moradi N, azizabadi farahani F, Nemati D, Soleymani N. content management of value-based commercial advertisements of the Islamic Republic of Iran TV. RJMS 2020; 27 :137-150
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6622-fa.html
مرادی نادعلی، عزیزآبادی فراهانی فاطمه، نعمتی انارکی داوود، سلیمانی ندا. مدیریت محتوای تبلیغات تجاری ارزش محور سیمای جمهوری اسلامی ایران. مجله علوم پزشکی رازی. 1399; 27 () :137-150

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6622-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران ، f-farahany@yahoo.com
چکیده:   (1753 مشاهده)
زمینه و هدف: تحقیقات نشان داده است که نوع مدیریت بر تولید محتوای تبلیغات تجاری برمبنای ارزش‌های بنا نهاده شده اثرگذار است. در این راستا مدیریت محتوا می‌تواند در نتیجه ارزش‌ها و سلامت جامعه تغییر ایحاد کند؛ بنابراین هدف اصلی تحقیق مدیریت محتوای تبلیغات تجاری رسانه ملی مبتنی بر ارزش بود.
روش کار: در این تحقیق از روش ترکیبی کیفی وکمی استفاده شد. جامعه آماری این تحقیق را خبرگان و کارشناسان و اساتید برتر حوزه رسانه و تبلیغات تشکیل داده اند که 14 نفر شناسایی شدند. در مرحله کیفی پس از گردآوری ادبیات موضوع و اسناد بالادستی (دستورالعمل) سازمان‌های مرتبط، به روش تحلیل محتوا ارزیابی های لازم صورت گرفت و بر اساس آن 263 شاخص مشخص و پس از بازنگری مجدد و حذف
شاخص‌های تکراری 146 شاخص استخراج شدند و در 8 بعد و 21 مؤلفه و 146 شاخص جدول دسته‌بندی گردیدند. در ادامه به کمک کارگروه دلفی در 2 مرحله، شاخص‌ها غربال و شاخص‌های اضافی حذف شدند و در نهایت تعداد 78 شاخص نهایی استخراج شدند. جهت پایایی هر دو پرسش‌نامه از فاکتورآلفای کرونباخ استفاده و هر کدام از مؤلفه‌ها مقادیر بالای 0.7 (امتیاز قابل قبول) را کسب کردند.
یافته‌ها: بر اساس این تحقیق، 263 شاخص مشخص و پس از بازنگری مجدد و حذف شاخص‌های تکراری 146 شاخص استخراج شدند و در 8 بعد و 21 مؤلفه و 146 شاخص جدول دسته‌بندی گردیدند. در ادامه به کمک کارگروه دلفی در 2 مرحله، شاخص‌ها غربال و شاخص‌های اضافی حذف شدند و در نهایت تعداد 78 شاخص نهایی استخراج شدند. جهت پایایی هر دو پرسش‌نامه از فاکتورآلفای کرونباخ استفاده و هر کدام از مؤلفه‌ها مقادیر بالای 7/0(امتیاز قابل قبول) را کسب کردند.
 نتیجه‌گیری: طراحی یک شیوه‌نامه ارزش محور برای تولید محتوای تبلیغات تجاری رسانه ملی می‌تواند بر فرهنگ سازی و ترغیب درست مخاطبان مؤثر بوده و مبنایی برای تحقیقات کاربردی بعدی قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: مدیریت محتوا، تبلیغات، رسانه، ارزش
متن کامل [PDF 841 kb]   (366 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb