جلد 27، شماره 8 - ( 8-1399 )                   جلد 27 شماره 8 صفحات 64-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: ندارد
Ethics code: ندارد

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ashrafi G, Barzegar Masoomi P, Parvini Kohnehshahri M. Determination of the prevalence of pathogenic genes in Pseudomonas aeruginosa isolated from Patients hospitalized in Urmia Hospitals. RJMS 2020; 27 (8) :54-64
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6130-fa.html
اشرفی غزال، برزگر معصومی پریسا، پروینی کهنه شهری مریم. تعیین شیوع ژن‌های بیماری‌زا در ایزوله‌های سودوموناس ائروژینوزا جدا شده از بیماران بستری در بیمارستان‌های ارومیه. مجله علوم پزشکی رازی. 1399; 27 (8) :54-64

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6130-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه ، m.parvini@iaurmia.ac.ir
چکیده:   (1289 مشاهده)
زمینه و هدف: سودوموناس آئروژینوزا یکی از پاتوژن­های گرم منفی، غیر تخمیری، کاتالاز مثبت است که باعث عفونت­های مهم بیمارستانی نظیر عفونت مجاری ادراری، پنومونی، سپتی سمی می­گردد. این باکتری نسبت به بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله سفالوسپورین­های نسل سوم مقاوم می­باشد. هدف از مطالعه حاضر، بررسی شیوع ژن bla-SHV و CTX –M  و تعیین فراوانی ژن‌های Exo A و S Exo در سودوموناس آئروژینوزای جداشده از نمونه‌های بالینی بیماران بستری در بیمارستان‌های ارومیه می باشد.
روش کار: در این مطالعه توصیفی مقطعی، 100 جدایه سودوموناس آئروژینوزا از نمونه­های بالینی خون، زخم، تراشه و ادرار بیماران بستری در بیمارستان­های مختلف ارومیه جمع آوری شد. بعد از تایید باکتری با تست­های بیوشیمیایی، تست حساسیت آنتی­بیوتیکی با استفاده از روش انتشار دیسک انجام شد. شیوع ژن­های مورد مطالعه با روش PCR استاندارد و touchdown-PCR تعیین شد.
یافته ها: نتایج حاصل از تست حساسیت آنتی‌بیوتیکی، به میزان 63% مقاومت به ژن­های بتالاکتاماز و اگزوتوکسینی را نشان داد. بیشترین میزان مقاومت آنتی­بیوتیکی به آنتی­بیوتیک سفوتاکسیم، به میزان%86 و کمترین مقاومت نسبت به کلیستین، به میزان %3 بود. فراوانی ژ­ن­های CTX-M و bla-SHV و Exo S و Exo A در نمونه­های مورد مطالعه، به ترتیب %93 /7، %76/4، %38/52 و %14/57 بود.
نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر شیوع پایینی از ژن­های CTX-M وbla-SHV را در ایزوله­های سودوموناس آئروژینوزا نشان داد. با توجه به اهمیت وجود سویه­های مولد بتالاکتاماز و اگزوتوکسینی در بیمارستان­ها، شناسایی سریع این سویه­ها می­تواند گامی مهم و اساسی در درمان و کنترل عفونت­های ناشی از این سویه­ها به شمار رود.
متن کامل [PDF 1627 kb]   (505 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb