جلد 11، شماره 42 - ( 9-1383 )                   جلد 11 شماره 42 صفحات 563-559 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soltan Sanjari M, Hashemi M. Formalin Toxicity after Inadvertent Retrobulbar and Eyelid Injection: A Case Report. RJMS 2004; 11 (42) :559-563
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-46-fa.html
سلطان‌سنجری مصطفی، هاشمی مسیح. گزارش 1 مورد تزریق ناخواسته فرمالین در ناحیه پلک و رتروبولبار . مجله علوم پزشکی رازی. 1383; 11 (42) :559-563

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-46-fa.html


چکیده:   (8553 مشاهده)
    بیماری که در این مقاله معرفی می‌شود خانم 78 ساله‌ای است که برای بی‌حسی عمل کاتاراکت به طور اشتباه مخلوطی از لیدوکایین و فرمالین در ناحیه رتروبولبار و پلک وی تزریق شده بود. به دنبال این تزریق، کنتراکچر پلک‌ها، کراتوپاتی ناشی از باز ماندن شکاف پلکی، انسداد شریان مرکزی و شریان افتالمیک و سندرم ایسکمی چشمی بروز کرد. پس از جست‌وجوهای انجام شده در تمام متون پزشکی مشخص شد که این مورد اولین گزارش از تزریق ناخواسته هم زمان فرمالین در ناحیه رتروبولبار و پلک‌ها می‌باشد. در این گزارش سمیت فرمالین به طور مشخص مرور شده و اثرات بالینی آن در این 2 ناحیه خاص بررسی شده است. هدف از این گزارش هشداری به تمام هم‌کاران در جهت دقت بیش‌تر برای جلوگیری از بروز عوارض بوده است. 
متن کامل [PDF 219 kb]   (3247 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb