جلد 22، شماره 132 - ( 3-1394 )                   جلد 22 شماره 132 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparison of personality factors and cognitive emotional regulation in gastric and lung cancer patients and normal subjects. RJMS 2015; 22 (132) :1-9
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3879-fa.html
عزیزی امیر، میردریکوند فضل اله، محمدی جواد. مقایسه عامل‌های شخصیتی و راهبردهای شناختی تنظیم هیجان در سرطان ریه و معده با افراد بهنجار. مجله علوم پزشکی رازی. 1394; 22 (132) :1-9

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3879-fa.html


، Javad.m60@gmail.com
چکیده:   (6511 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه به نقش عوامل شخصیتی و به کارگیری راهبردهای شناختی تنظیم هیجان در سببشناسی و فیزیوپاتولوژی بیماری سرطان؛ هدف پژوهش حاضر مقایسه عامل‌های شخصیتی و راهبردهای شناختی تنظیم هیجان افراد مبتلاء به بیماری سرطان معده و ریه با افراد بهنجار می‌باشد.

روش کار: مطالعه حاضر از نوع علّی-مقایسهای است که در آن 100 نفر از بیماران سرطانی (50 معده و 50 ریه) و 50 نفر از افراد سالم، از طریق همتاسازی با گروه بیمار به روش نمونهگیری در دسترس انتخاب شدند. اطلاعات به وسیله پرسشنامه شخصیتی (NEO-FFI) و پرسشنامه راهبردهای تنظیم شناختی هیجان (MAI) جمعآوری و با کمک روش تحلیل واریانس چندمتغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافتهها: براساس یافتهها تفاوت معناداری بین سه گروه مورد مطالعه در متغیر تنظیم شناختی هیجان و مؤلفه‌های آن وجود دارد؛ به طوری که مبتلایان به سرطان به میزان بیشتری از راهبردهای غیرانطباقی (فاجعهانگاری، خودسرزنشگری، نشخوار فکر و سرزنش دیگری) نسبت به افراد عادی استفاده می‌کنند. اما بین سه گروه در مؤلفه‌های شخصیت تفاوت معناداری مشاهده نشد.

نتیجه گیری: یافته‌های پژوهش حاضر ضمن اشاره به پیچیدگی طبیعت سرطان، به شناخت عامل بسیار مهم مداخلهگر در ابتلاء به سرطان ریه و معده یعنی راهبردهای متفاوت تنظیم شناختی هیجان افراد سرطانی با یکدیگر و افراد عادی کمک می‌کند.


متن کامل [PDF 1707 kb]   (3250 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb