جلد 15 - تابستان                   جلد 15 - تابستان صفحات 172-165 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi, T, . Salek Moghaddam, A R, Falak, R, Sadeghipoor, A, Hejazi, M. Study of the Effects of CpG Oligonucleotides on IFN- γ and IgE Responses to Chenopodium Album Allergen in Murine Model of Asthma. RJMS 2008; 15 :165-172
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1021-fa.html
موسوی طاهره، سالک مقدم علیرضا، فلک رضا، صادقیپور علیرضا، حجازی مهدی. مطالعه نقش الیگونوکلئوتیدهای حاوی سیتوزین ـ گوانین در تولید اینترفرون گاما و ایمونوگلوبولین ـ ای در پاسخ به آلرژن کنوپودیوم آلبوم در مدل موشی آسم . مجله علوم پزشکی رازی. 1387; 15 () :165-172

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1021-fa.html


چکیده:   (7858 مشاهده)

  زمینه و هدف: در حال حاضر افزایش شیوع بیماری‌های آلرژیک در جوامع مختلف، یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی جهان است و تحقیقات بسیار زیادی در سراسر دنیا جهت دستیابی به روشهای مطمئن پیشگیری و درمان این بیماری‌ها در حال انجام می‌باشد. یکی از این روشها، استفاده از ردیفهای نوکلئوتیدی حاوی سیتوزین ـ گوانین( CpG-ODNs ) است که با مکانیسم‌های متعدد منجر به تعدیل پاسخ‌های ایمنی و تغییر الگوی سایتوکاینی در سیستم ایمنی می‌شود.

  روش بررسی: در این مطالعه تجربی یا مداخله‌ای( experimental ) نقش ترکیبات حاوی بازهای سیتوزین ـ گوانین در تعدیل پاسخ‌های ایمنی نسبت به یکی از شایع‌ترین آلرژن‌های ایران یعنی گرده گیاه کنوپودیوم آلبوم مورد مطالعه قرار گرفته است. برای اینکار عصاره آلرژی‌زای گرده گیاه فوق، تهیه و به همراه ردیف‌های نوکلئوتیدی حاوی سیتوزین ـ گوانین در موش Balb/C به عنوان مدل حیوانی آسم آزمایش شد. به منظور ارزیابی آثار این نوکلئوتیدها، تعدادی از پارامترهای ایمنی شامل میزان اینترفرون گاما( IFN- γ = Interferon- γ ) و ایمونوگلبولین ـ ای( IgE = Immunoglobulin E ) در مایع کشت سلولهای طحالی و بافت ریه موشها و همچنین ایمونوگلوبولین ـ ای سرمی مورد آزمایش قرار گرفتند. از طرف دیگر برخی خصوصیات بافت‌شناسی از قبیل ائوزینوفیلی و تجمع سلولهای التهابی نیز در ریه حیوانات مطالعه شد. در خاتمه، نتایج حاصل از این آزمون‌ها در گروه‌های مورد مطالعه با تست ANOVA مورد ارزیابی قرار گرفت.

  یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که هر چند ردیفهای نوکلئوتیدی حاوی سیتوزین ـ گوانین نمی‌توانند میزان ایمونوگلوبولین ـ ای را تا حد طبیعی کاهش دهند ولی در مقایسه با آلرژن، تا 80% از میزان سرمی این آنتی‌بادی می‌کاهند. علاوه بر این ردیفهای نوکلئوتیدی حاوی سیتوزین ـ گوانین می‌توانند باعث افزایش شدید مقدار اینترفرون گامای سیستمیک و موضعی شده و تظاهرات واکنشهای التهابی ریه را کاهش دهند(01/0 P< ).

نتیجه‌گیری: با توجه به نقش ترکیبات حاوی سیتوزین ـ گوانین در تغییر جهت پاسخ سایتوکاین‌ها و کاهش پاسخ‌های التهابی ریه در مورد آلرژن شایع کنوپودیوم آلبوم، به نظر می‌رسد بتوان از این ترکیبات در تعدیل پاسخ‌های التهابی نسبت به سایر آلرژن‌ها نیز استفاده کرده و مقدمات کاربرد آنها را در انسان فراهم نمود.
متن کامل [PDF 340 kb]   (2982 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb