جلد 15 - تابستان                   جلد 15 - تابستان صفحات 164-157 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moeini Alishah, F, Hosseini Gohari, L, Shamsian, B, Mosta'an, L. The Separation of Globin Chains by Ion Exchange Chromatography inorder to Identify Hemoglobinopathies. RJMS 2008; 15 :157-164
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1020-fa.html
معینی علیشاه فاطمه، حسینی گوهری لادن، شمسیان بی بی شهین، مستعان لیلا. جداسازی زنجیره‌های گلوبین به روش کروماتوگرافی تعویض یونی در تشخیص هموگلوبینوپاتی‌ها . مجله علوم پزشکی رازی. 1387; 15 () :157-164

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1020-fa.html


چکیده:   (9471 مشاهده)

  زمینه و هدف: هموگلوبینوپاتی‌ها در اثر نقص در ژن سنتز کننده زنجیره‌های هموگلوبین بوجود می‌آیند. در مواقعی که موتاسیون در ژن زنجیره‌های آلفا یا بتا بصورتی باشد که تغییر بار الکتریکی هموگلوبین محسوس نباشد، برای تفکیک می‌توان از کروماتوگرافی تعویض یونی بهره جست. هدف از انجام این مطالعه، تشخیص واریان‌های زنجیره گلوبین به روش کروماتوگرافی تعویض یونی بود و از این لحاظ نمونه برای تعیین توالی ژنی مربوط به زنجیره خاص آماده شد.

  روش بررسی: مطالعه از نوع توصیفی بود. در این مطالعه، 20 مورد که دارای حداقل یک هموگلوبین غیرطبیعی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. بر روی نمونه‌ها آزمایشات شمارش کامل سلولهای خونی( CBC = Cell blood count )، اندازه‌گیری هموگلوبین A2 و F ، الکتروفورز بر روی استات سلولز و سیترات آگار و تست حلالیت برای تایید هموگلوبین S ، انجام گردید و در مرحله پایانی روی نمونه‌ها، کروماتوگرافی تعویض یونی صورت گرفت. برای تجزیه و تحلیل آماری از نرم‌افزار ( version 14 ) SPSS استفاده گردید.

  یافته‌ها: طبق روشهای الکتروفورزی، هر 20 مورد دارای الگوی الکتروفورزی غیرطبیعی بودند که در زمره هیچ یک از انواع هموگلوبین‌های غیرطبیعی C ، S ، D و G طبقه‌بندی نمی‌شوند. بعد از انجام کروماتوگرافی کربوکسی متیل سلولز، مشخص گردید که 15 مورد، در زنجیره آلفا، 3 مورد، در زنجیره بتا و 2 مورد، هم در زنجیره آلفا و هم در زنجیر بتا دچار اختلال بوده‌اند.

نتیجه‌گیری: بر طبق نتایج بدست آمده، روش مورد استفاده قادر به تفکیک زنجیره‌های جهش یافته آلفا و بتا است و می‌تواند در تشخیص قطعی عارضه بوسیله تعیین ردیف بازهای DNA مؤثر باشد. در ضمن جهت پیشگیری از بروز موارد جدید بتا تالاسمی توأم با هموگلوبینوپاتی‌ها که در بعضی مواقع می‌تواند موجب بروز علایم شدید بالینی گردد، می‌توانیم با استفاده از این روش، افراد را از نظر هموگلوبینوپاتی‌ها، غربالگری نمائیم.
متن کامل [PDF 377 kb]   (7597 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb