جلد 24، شماره 164 - ( 11-1396 )                   جلد 24 شماره 164 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khazaei M, Mirazi N. The effect of Nigella Sativa L. seed hydro-alcoholic extract on liver toxicity in male rats induced by gentamicin. RJMS. 2018; 24 (164)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4830-fa.html
خزایی مریم، میرازی ناصر. بررسی اثر عصاره هیدروالکلی دانه گیاه سیاهدانه بر سمیت کبدی در موش های صحرایی نر القا شده با جنتامایسین. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (164)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4830-fa.html


دانشیار دانشگاه بوعلی سینا
چکیده:   (270 مشاهده)

زمینه و هدف: جنتامایسین یکی از آنتی بیوتیک­های آمینوگلیکوزیدی است که در درمان انواع عفونت­های باکتریایی استفاده می­شود. هدف از این مطالعه بررسی اثر عصاره سیاهدانه بر سمیت کبدی و میزان سطح سرمی آنزیم­های کبدی در موش­های صحرایی نر القا شده با جنتامایسین بود.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 42 سر موش صحرایی نر از نژاد ویستار به 6 گروه  7 سری شامل: کنترل (2 میلی لیتر بر کیلوگرم سالین نرمال)، دریافت کننده جنتامایسین (جنتامایسین 80 میلی گرم بر کیلوگرم)، کنترل مثبت (عصاره سیاهدانه 400 میلی گرم بر کیلوگرم)، تیمار 1، 2 و 3 (جنتامایسین با دوز 80 میلی گرم بر کیلوگرم به علاوه عصاره سیاهدانه به ترتیب در دوزهای متفاوت 200، 400 و 800 میلی گرم بر کیلوگرم) تقسیم شدند. تزریق جنتامایسین به صورت درون صفاقی و به مدت 10 روز و پس از آن تجویز عصاره سیاهدانه به مدت 7 روز متوالی و به صورت درون صفاقی انجام گرفت. پس از پایان آزمایشات خونگیری مستقیم از قلب جهت تهیه سرم خون  و مطالعات بافتی کبد نیز انجام شد. داده ها با استفاده از آزمون آماری آنووا (آنالیز واریانس یک طرفه) و تست تعقیبی توکی تجزیه و تحلیل شدند.

یافتهها: جنتامایسین باعث ایجاد نکروز و التهاب در بافت کبد و افزایش معنادار سطح سرمی آنزیم­های کبدی گردید (001/0 P<). درمان با عصاره سیاهدانه سبب کاهش معنادار سطح سرمی آنزیم­های کبدی در گروه­های تیمار در مقایسه با گروه دریافت­کننده جنتامایسین شد. بیشترین تأثیر معنادار را دوز بالای عصاره سیاهدانه ایجاد نمود (001/0 P<).

نتیجه‌گیری: جنتامایسین باعث ایجاد التهاب و نکروز در بافت کبد می شود. عصاره سیاهدانه به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی و فلاونوئیدی می تواند اثر سمی ناشی از جنتامایسین را در کبد کاهش دهد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb