جلد 29، شماره 1 - ( 1-1401 )                   جلد 29 شماره 1 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 1399.849
Ethics code: IR.IUMS.FMD.REC.1399.849
Clinical trials code: 0

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohebbi A, Javadinejad K, Roomiani M, Jahandideh H. Evaluating the Reliability and Validity of the Persian Version of the Rhinoplasty Satisfaction Questionnaire (ROE). RJMS 2022; 29 (1) :1-9
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7307-fa.html
محبی علیرضا، جوادی‌نژاد کیمیا، رومیانی مریم، جهاندیده حسام. بررسی پایایی و روایی نسخۀ فارسی پرسش نامه ارزیابی رضایتمندی رینوپلاستی (ROE). مجله علوم پزشکی رازی. 1401; 29 (1) :1-9

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7307-fa.html


مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی، مؤسسه تحقیقات سلامت حواس پنجگانه، و گروه جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن، بیمارستان فیروزگر، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، Jahandideh.h@iums.ac.ir
چکیده:   (867 مشاهده)

زمینه و هدف: جراحی رینوپلاستی یکی از مداخلاتی است که طرفداران زیادی پیدا کرده ‌است و به صورت رایج انجام می‌شود. وجود ابزارهایی جهت سنجش میزان رضایت بیماران از نتایج جراحی خود می‌تواند به جراحان در بهینه‌سازی روش‌ها و کیفیت جراحی‌هایشان کمک کند. هدف از انجام این مطالعه سنجش روایی و پایایی نسخه‌ی فارسی پرسش‌نامه‌ی ارزیابی رضایتمندی رینوپلاستی (ROE) Rhinoplastic Outcome Evaluation است.
روش کار: در این مطالعه مقطعی توصیفی-تحلیلی که در سال ۱۳۹۹ انجام شد، پرسش‌نامه‌ی ROE توسط دو مترجم مستقل ترجمه گردید و پس از آن گروهی از متخصصان، مقادیر Content Validity Ratio (CVR) (نسبت روایی محتوایی) و Content Validity Index (CVI) (شاخص روایی محتوایی) آن را بررسی کردند. پرسش‌نامه قبل و بعد از جراحی رینوپلاستی٫ در اختیار ۸۷ نفر از بیماران قرار گرفت. برای بررسی پایایی پرسش‌نامه از آلفای کرونباخ و آزمون بازآزمایی مجدد test-retest استفاده شد.
یافته‌ها: ضریب آلفای کرونباخ برای این پرسش‌نامه 727/0 محاسبه شد. میانگین نمره کلی بیماران قبل از جراحی 32/15±15/43 بود که به 48/68 ± 49/12 بعد از جراحی افزایش یافت (001/0p<). علاوه بر این، CVR تمامی گویهها بالاتر از حد استاندارد CVR برای 10 خبره، یعنی 62/0 بود، بجز گویه‌ی شماره دو که CVR برابر با 564/0 داشت. همچنین میانگین CVI همه گویه‌ها برابر با 8/0 بود که بالاتر از 79/0 بوده و نشانگر روایی محتوایی کافی این پرسش‌نامه می‌باشد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، نسخه‌ی ترجمه‌شده‌ی پرسش‌نامه‌ی ROE دارای روایی و پایایی مناسبی است و می‌توان آن را با اهداف بالینی و پژوهشی جهت ارزیابی رضایت بیمار پس از جراحی رینوپلاستی مورد استفاده قرار داد.
 
متن کامل [PDF 999 kb]   (293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گوش و حلق و بینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb