iumssj
نسخه زودآیند برای شماره شهریور                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علوم پزشکی تهران ، vm.nursing90@gmail.com
چکیده:   (78 مشاهده)
سابقه و هدف: ناتوانی در شناخت هیجانات در کودکان اتیسم ،سبب بروز رفتارهای خشونت‌آمیز آنان علیه خود و دیگران می‌شود که تضعیف رابطه اجتماعی و مشکلات روانی برای آنان را در پی دارد. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر آموزش بازشناسی هیجان‌های چهره به کودکان مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا بر رابطه مادر- فرزندی آنان گردید.
روش کار: پژوهش حاضر به‌صورت نیمه تجربی، از نوع تک آزمودنی و بر روی 5 کودک پسر مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا انجام شد. از نرم‌افزار آموزشی LFI برای بازشناسی هیجان‌های چهره استفاده شد و در طی 8 جلسه و در مدت یک ماه، آموزش داده شد. پرسشنامه رابطه مادر- فرزندی (MCRE) قبل و بعد از آموزش، توسط مادران تکمیل گردید. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، از آمار توصیفی و تحلیلی (ویلکاکسون و فریدمن) توسط نرم‌افزار SPSS استفاده گردید و سطح معناداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین رتبه در جلسه اول کمترین میزان و در جلسات بعدی تا جلسه 8 افزایش داشته است و نمونه‌ها در هر جلسه پیشرفت داشته‌اند (05/0P<). همچنین بین نمره حیطه پذیرش قبل و بعد از آموزش، اختلاف معناداری وجود دارد (05/0P<).
نتیجه‌گیری: نرم‌افزار آموزشی LFI تأثیر مثبتی در بهبود رابطه مادر و کودک مبتلابه اتیسم با عملکرد بالا دارد و توصیه به استفاده از این نرم‌افزار برای بررسی در سایر ابعاد زندگی آنان می‌شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری کودکان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb