iumssj
نسخه زودآیند برای شماره مهر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه خوارزمی ، bavardi.e@gmail.com
چکیده:   (747 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از عوامل عملکرد مناسب نیروهای نظامی داشتن ارزیابی دقیق بازخورد میباشد که در این میان حس عمقی مناسب مفصل زانو یکی از عوامل تأثیرگذار در این زمینه می­باشد. این مطالعه به‌منظور بررسی تغییرات حس عمقی مفصل زانو در نظامیان متعاقب یک دوره کشش استاتیک و دینامیک عضلات همسترینگ، چهارسررانی و دوقلو انجام گرفت.
روش کار: جامعه آماری نظامیان مرد قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) آجا بود که از بین آن‌ها به روش تصادفی ساده و از نمونه‌های در دسترس 60 نفر به‌صورت تصادفی به سه گروه 20 نفری استاتیک (قد: 27/173، وزن: 14/78)، دینامیک (قد: 08/175، وزن: 92/76)، و کنترل (قد: 12/176، وزن: 09/80) تقسیم شدند. آزمودنی‌ها در دو گروه استاتیک، و دینامیک برنامه­های کششی مربوط به گروه خود را اجرا نمودند. برای اندازه­گیری حس عمقی مفصل زانو از روش گونیامتری تصاویر دیجیتال با تحلیل نرم­افزاری اتوکد استفاده گردید. از آزمون‌های تحلیل واریانس یک‌راهه و آزمون تی­همبسته برای بررسی نتایج استفاده شد. داده‌های حاصل از این پژوهش با استفاده از نرم‌افزار 22SPSS، در سطح معنی‌داری 95% (05/0α≤) مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج متغیر حس عمقی مفصل زانو، بین گروه­های استاتیک (کاهش، 05/0p=)؛ و دینامیک (کاهش، 004/0p=)، با کنترل (افزایش اندک)، اختلاف معنی­داری را نشان داد. همچنین در گروه استاتیک (کاهش، 032/0p=)؛ و دینامیک (کاهش، 002/0p=)، در متغیر مذکور اختلاف معنی­داری در مرحله پس­آزمون نسبت به پیش­آزمون مشاهده شد (کاهش مقادیر خطای مطلق بازسازی زاویه هدف و در نتیجه بهبود متغیر حس عمقی مفصل زانو).
نتیجه‌گیری: تمرینات کششی استاتیک و دینامیک اندام تحتانی احتمالاً می‌تواند از طریق اثر بر دوک‌های عضلانی، افزایش دمای عضله، بروز پدیده فعال‌سازی، تکرار حرکت در یک الگوی خاص و در نهایت پدیده تخلیه حسی پس انقباضی موجب افزایش حساسیت گیرنده‌های عضلانی و در نهایت بهبود حس وضعیت مفصل زانو ‌شود. از آنجا که هر عامل کاهنده حس عمقی، می‌تواند منجر به بروز عدم ثبات مکانیکی گشته و در نهایت مفصل را مستعد ضربات خفیف و در نهایت آسیب نماید، تمرینات کششی نیز احتمالاً می‌تواند موجب تغییر در ویژگی‌های دوک‌های عضلانی شده و سبب افزایش حس عمقی زانو شود. همچنین انجام کشش دینامیک موجب بهبود و افزایش توانایی انجام بهتر در متغیر حس عمقی مفصل زانو نسبت به کشش استاتیک شد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb