iumssj
نسخه زودآیند برای شماره تیر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تهران ، m-akhlaghi@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (37 مشاهده)
سابقه و هدف:68Ga-PSMA-11، به عنوان یک رادیوداروی جدیدPET، اخیراً برای تصویربرداری تقریباً تمامی سرطانهای پروستات استفاده می‌شود. به هرحال، تولید این رادیودارو به صورت اتوماتیک توصیه شده است. در این تحقیق، با توجه به ماهیت شیمیاییPSMA-11، تولید دستی، بهینه و ایمن این رادیودارو بررسی شده و یک روش استاندارد برای تولید با کیفیت تکرار پذیر با بکار گیری یک ژنراتور گالیوم-68 ساخت ایران ارائه شده است.
مواد و روشها: تاثیر وزن PSAM-11، دما، اسیدیته و مدت زمان نشاندارسازی بر خلوص رادیوشیمیایی رادیودارو ارزیابی شد. ثاثیرگذاری روش بهینه شده بر کیفیت رادیودارو در 60 سری تولید، طبق دستورالعملهای دارونامه آمریکا بررسی شد. همچنین با پایش نرخ دوز پرسنل پرتوکار ایمن بودن روش تولید دستی وارسی شد.  
یافته ها: افزایش دمای واکنش از دمای اتاق به ◦C40 خلوص رادیوشیمایی مقدار10میکروگرم از PSMA-11‌ را به محدوده قابل پذیرش بالای 90% رساند. وزن‌های 25 و 50 میکروگرم در دمای اتاق خلوص رادیوشیمایی بالاتر از 90% داشتند. محدوده مناسب اسیدیته، 6-5=pH تعیین شد . مدت زمان واکنش 10 دقیقه خلوص رادیوشیمیایی تکرارپذیر بالای 90% را برای مقدار 10 میکروگرم از PSMA-11 در 60 سری تولید ارائه کرد. نرخ دوز بدن و دست به ترتیب 15 و 2/4% مقدار دوز مجاز سالیانه بدن و دست یک پرسنل پرتوکار بود.
نتیجه گیری: نتایج نشان‌دهنده کیفیت بالای ژنراتور ژرمانیوم-68/گالیوم-68 است. مراکز PET-CT می‌توانند رادیوداروی 68Ga-PSMA-11 را بدور از چالشهای مربوط به مشکلات حمل و نقل به صورت دستی، ایمن، با کیفیت تکرار پذیر برای تصویربرداری از سرطانهای پروستات در محل مرکز تولید کنند.
 
واژه‌های کلیدی: سرطان پروستات، PET-CT، PSMA-11، تولید دستی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb