نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه ایمونولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، M_shekarabi@yahoo.com
چکیده:   (63 مشاهده)
زمینه: علی­رغم درمان­ پذیر بودن بیماری سل (TB)، این بیماری همچنان جزو 10 عامل اصلی مرگ و میر در جهان به حساب می­ آید. در دهه ­اخیر یکی از عوامل نگران­ کننده در درمان بیماری سل، ظهور گونه ­های مقاوم به داروهای ضد سل (DR-TB) است. از این رو مطالعه حاضر به بررسی عوامل اپیدمیولوژیک، یافته­ های آزمایشگاهی و بالینی تأثیرگذار بر ابتلا به سل و به ویژه انواع مقاوم به داروی آن پرداخته است.
مواد و روش­ ها: در مطالعه حاضر یافته ­های بالینی و آزمایشگاهی 67 بیمار مبتلا به سل حساس به دارو (DS-TB) ، 20 بیمار مبتلا به DR-TB بستری در بخش سل بیمارستان مسیح دانشوری طی مدت یک سال (95-94) و 30 فرد سالم به عنوان کنترل، جمع ­آوری شد. بیماری تمامی بیماران مسلول وارد شده در مطالعه بر اساس شرح حال بالینی، معاینات فیزیکی، نتایج آزمایشات و یافته­ های رادیولوژیکی توسط متخصص عفونی تأیید شد و بیماران مسلول بر اساس چگونگی پاسخ به دارو به دو گروه DS-TB و DR-TB تقسیم بندی شدند. آنالیز آماری با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شد.
یافته ­ها: بروز سل مقاوم به دارو با عوامل مختلفی از جمله سابقه درمان درگذشته و تماس با مسلول در ارتباط است. همچنین از نظر یافته­ های آزمایشگاهی نیز تفاوت معناداری بین سه گروه مورد از نظر سرعت رسوب­ گذاری گلبول­های قرمز (ESR)، مقادیر پروتئین واکنشگر C (CRP) و آنزیم آدنوزین دآمیناز (ADA) وجود دارد.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج حاصل، پیشنهاد می ­شود در بیمارانی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انواع مقاوم به داروی سل (بیماران با سطح سواد پایین، دارای سابقه مصرف دارو در گذشته و غیره) هستند، درمان با دقت و حساسیت بیشتری دنبال شود. همچنین توجه به تفاوت­ های موجود در یافته­ های بالینی و آزمایشگاهی دو گروه حساس و مقاوم به دارو نیز ممکن است در تشخیص بهنگام و درمان بهتر این بیماری کمک کننده باشد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb