نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


وزارت علوم ، r.roghanian@sci.ui.ac.ir
چکیده:   (51 مشاهده)
زمینه و هدف: نورومیلیتیس اپتیک (Neuromyelitis optica) نوعی التهاب خودایمن تضعیف­کننده اعصاب مرکزی می­باشد که آنتی­بادی­های خودی علیه آکوآپورین4 (کانال­های آبی سلول­های آستروسیت) واکنش داده و با التهاب میلین و عصب بینایی تشخیص داده می­شود. ویروس­ها می توانند عامل التهاب در مغز باشند، در اثر تغییرات التهابی ناشی از آن­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ها عبور آنتی بادی­های خودی از سد مغزی-نخاعی تسهیل می­شود. بنابراین تعیین عفونت ویروسی مرتبط با بیماری می­تواند ما را در بکارگیری راهکارهای پیشگیری و درمان یاری رساند. مطالعه به منظور بررسی ارتباط احتمالی عفونت ویروسی اوریون در بروز بیماری با سنجش آنتی­بادی­های IgG و IgM در سال 1394 در اصفهان انجام شده است.
مواد و روش­ها: مطالعه توصیفی بر روی 25 بیمار NMO، 30 بیمار MS و 30 فرد سالم مراجعه کننده به آزمایشگاه میلاد اصفهان انجام شد. میزان IgG و IgM علیه ویروس اوریون با روش الایزا و کیت (Euroimmun، ساخت آلمان) ارزیابی و محاسبات آماری با آزمون ANNOVA و نرم­افزار SPSS16 انجام شد.
یافته­ها: تیتر IgG در 25 بیمار NMO در 19 بیمار (76%)، 30 بیمار MS در 16 بیمار (53%) و 30 فرد سالم در 14 نمونه (46%) مثبت بود. پس از محاسبات آماری، در تیتر IgG بین گروه بیماران NMO با گروه سالم و MS اختلاف معناداری وجود داشت (p=0.031)، اما تیتر IgM در گروه­های مورد مطالعه اختلاف معناداری را نشان نداد (p=0.610).
نتیجه­گیری: وجود اختلاف معنادار درتیتر IgG علیه ویروس اوریون در بیماران NMO در مقایسه با سایر گروه­ها و پایین بودن تیتر IgM می­تواند بیانگر سابقه ابتلای بیماران NMO به این ویروس در طول زندگی وارتباط احتمالی بیماری با عفونت ویروسی باشد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمونولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb