نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی ، m.farahani@iaups.ac.ir
چکیده:   (65 مشاهده)
مقدمه و هدف:
 با توجه به تاثیرات هورمون تیروئیدی بر سلول های سرطانی، و نیز با توجه به گسترش درمانی های هورمونی سلول های سرطانی،  این مطالعه به  بررسی اثرات سیتوتوکسیک هورمون تیروئیدی 4T بر سلول های گلایو بلاستومای مغزی (U87) در محیط کشت سلولی می پردازد.  
مواد و روش ها:
 این مطالعه تجربی-آزمایشگاهی بوده است که، سلول های U87 به طور تصادفی به گروه شاهد و گروه های تحت تاثیر دوزهای  0.1، 0.5، 1، 5، 10، 20، 40، 50 لاندا (λ) هورمون تیروئیدیT4 ، تقسیم شدند. سپس مقدار اثر سمیت هورمون با استفاده از تست MTT مورد سنجش قرار گرفت. داده ها با استفاده از روش آماری آزمونی واریانس یک طرفه  بین گروه ها و نرم افزار SPSS  آنالیز شد.  
یافته ها:
نتایج به دست آمده نشان می دهد که، زنده مانی سلول های U87 در دوزهای 5/0 λ از هورمون تیروئیدی 4T در 3 زمان 24، 48، و 72 ساعت در مقایسه با گروه های دیگر در دوزه های مختلف داراری کمترین اثر توکسیسیتی می باشد،و هم چنین زنده مانی سلول ها در دوز 5 λ از هورمون تیروئیدی 4T در 3 زمان 24، 48 و 72 ساعت در مقایسه با گروهای دیگر دارای بیشترین اثر توکسیستی می باشد.
نتیجه گیری:
 توکسیسیتی سلول های گلیوبلاستومای مغزی غیر وابسته به هورمون تیروئیدی (4T) می باشد، که نتایج این مطالعه می تواند بیانگر آن باشد که هورمون تیروئیدی بر سلول های گلیوبلاستومای مغزی U87 اثر گذار نمی باشد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: غدد

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb