نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهیدبهشتی ، iran3240@gmail.com
چکیده:   (269 مشاهده)
چکیده
هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی روش مداخله تلفنی خانواده‌محور برنامه حرکتی اسپارک بر تبحر حرکتی و شدت علائم اُتیسم کودکان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم با عملکرد بالا انجام شده است.
روش کار: روش پژوهش، از نوع نیمه آزمایشی با پیش آزمون، پس آزمون و بدون گروه کنترل بود. تعداد 9 خانواده دارای کودک با اختلال طیف اتیسم عملکرد بالا مراجعه کننده به مراکز توان بخشی ویژه کودکان اتیسم از شهرهای تهران، اصفهان، شهر قدس و کرمانشاه به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند و مداخله در 24 جلسه 45 دقیقه­ای (هفته­ای 3 جلسه) و به مدت 8 هفته به­صورت تلفنی اجرا شد. از مقیاس سنجش شدت علائم اتیسم گیلیام (گیلیام، 1995) و فرم کوتاه پرسشنامه­ تبحر حرکتی برونینگز- اوزرتسکی (برونینگز، 1978) برای گردآوری اطلاعات استفاده شد. اطلاعات گردآوری شده با استفاده از آزمون آماری t وابسته تجزیه و تحلیل شدند.
یافته: نتایج حاصل نشان داد که مداخله خانواده­محور تلفنی برنامه حرکتی اسپارک به­طور معنی­داری سبب بهبود تبحر حرکتی کودکان با اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا شده است (05/0p <) اما تاثیر معنی­داری در شدت علائم اختلال طیف اتیسم در این کودکان نبود.
نتیجه­گیری: در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد که از درمان تلفنی خانواده­محور اسپارک برای کاهش مشکلات حرکتی کودکان با اختلال طیف اتیسم می­توان استفاده نمود.
 

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اعصاب کودکان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb