نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه ، jasemi.phd@gmail.com
چکیده:   (39 مشاهده)
زمینه و هدف: ارزشیابی مهارت های دانشجویان پرستاری نقش حیاتی در تربیت حرفه ای آنان دارد،  ولی متاسفانه ، کیفیت بسیاری از روش های ارزشیابی کمتر از حد مطلوب است. لذا این مطالعه با هدف تعیین تأثیر ارزشیابی با استفاده از روشDOPS   و روش سنتی بر مهارت های بالینی دانشجویان پرستاری در سال 1395 انجام گرفت.
روش کار: در یک مطالعه نیمه تجربی 108 دانشجوی پرستاری سال آخر به صورت در دسترس انتخاب و سپس به صورت تصادفی به دو گروه کنترل و مداخله تخصیص داده شدند. در گروه مداخله مهارت های پانسمان، رگ گیری و ساکشن کردن توسط روش DOPS و در گروه کنترل بر اساس روش جاری و روش روتین دانشکده ارزشیابی شد. نهایتا در انتهای مطالعه مهارت های مورد نظر در دو گروه توسط چک لیست بررسی شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS16 و آمار توصیفی و استنباطی کای دو، تی مستقل، و همبستگی پیرسون و ANOVA مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: آزمون آماری تی مستقل تفاوت آماری معنا داری در میانگین نمرات مهارت های پانسمان، رگ گیری و ساکشن کردن بین دو گروه مداخله و کنترل نشان داد (p<0.001). نتایج افزایش معناداری در مهارت های ذکر شده در مرحله سوم ارزشیابی در گروه مداخله نشان داد، که آزمون آماری ANOVA  این افزایش را معنادار نشان داد (p<0.001).
نتیجه گیری: با توجه به ارتقاء مهارت های بالینی در دانشجویان گروه مداخله، پیشنهاد می شود  از روش ارزشیابی DOPS  به عنوان روشی و با قابلیت اجرایی بالا، عینی، معتبر برای ارزیابی مهارت های بالینی و ارزشیابی یادگیری دانشجویان پرستاری و همچنین در زمان پذیرش مسئولیت های حرفه ای افراد در علوم پزشکی استفاده شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb