جلد 24، شماره 9 - ( آذر 1396 )                   جلد 24 شماره 9 صفحات 65-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fazel Anvari-Yazdi A. Study the Relationship between Organizational Culture and Inefficiency of Administrative Health in Lamard Health Center Staff. RJMS. 2017; 24 (9) :65-73
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5078-fa.html
کیا فاطمه، هاشمی سیداحمد، فاضل انواری یزدی عباس. بررسی رابطه بین فرهنگ سازمانی و ناکارآمدی سلامت اداری در کارکنان مرکز بهداشت درمان لامرد. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (9) :65-73

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5078-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد، لامرد، ایران ، hmd_hashemi@yahoo.com
چکیده:   (1296 مشاهده)
زمینه و هدف: فرهنگ سازمانی عبارتند از ارزش‌های اصلی، مفروضاتو تغییرات در رویکردهایی که ویژگی‌های یک سازمان را مشخص می‌کند. ناکارآمدی سلامت اداری نیز بخشی از مجموعه مسائلی است که سازمان ها در دوره عمر خود به ناگزیر آن را تجربه می‌کنند. در این تحقیق به بررسی تأثیر فرهنگ سازمان از دیدگاه هافستده و تأثیر آن بر ناکارآمدی سلامت اداری پرداخته شده است.
روش کار: این پژوهش در سال 90 انجام شده است. نوع تحقیق توصیفی ـ پیمایشی بوده است. جامعه آماری این تحقیق کارکنان مرکز بهداشت درمان لامرد بود که از نظر تحقیق جامعه نامحدود تلقی گردیده و نیاز به نمونه‌گیری دارد. برای تعیین تعداد نمونه با استفاده از فرمول کوکران تعداد 289 نفر بود که به طور مساوی بین کارکنان مرکز بهداشت درمان لامرد به‌صورت تصادفی توزیع گردید. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از روش‌های آماری پیرسن و اسپیدنف و کلمرگرف استفاده به عمل آمد.
یافته‌ها: رابطه بین ابهام‌گرایی و ناکارآمدی سلامت اداری و بین فرهنگ سازمانی و ناکارآمدی سلامت اداری وجود دارد، اما بین زن سالاری در مقابل مردسالاری و ناکارآمدی سلامت اداری رابطه ای وجود ندارد. همچنین بین فاصله قدرت وناکارآمدی سلامت اداری رابطه معناداری دیده نشد.
نتیجه‌گیری: ناکارآمدی سلامت اداری موجود درمرکز بهداشت درمان لامرد ناشی از فرهنگ سازمانی مبتنی بر مردسالاری گروه (جمع) گرایی، ابهام (تردید) گریزی و فاصله قدرت پایین بوده است.
 
متن کامل [PDF 788 kb]   (368 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb