XML English Abstract Print


گروه ژنتیک و بیوتکنولوژی ، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین- پیشوا .
چکیده:   (47 مشاهده)
زمینه و هدف:  سرطان پروستات یکی از رایج ترین سرطان ها و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بین مردان در جهان می باشد. ایمونوتراپی روشی نو، غیرتهاجمی و موثر برای درمان سرطان است اما اثرات جانبی آن، که تاثیر بر روی تحریک باکتری های فلور نرمال و ایجاد عفونت های فرصت طلب می باشد، به طور کامل شناخته نشده است. هدف این مطالعه بررسی عوارض جانبی ایمونوتراپی بیماران سرطان پروستات روی پتانسیل بیماریزایی انتروکوکوس فکالیس به عنوان یک باکتری فلور طبیعی روده انسان می باشد.
روش کار: در این پژوهش تغییر بیان ژن بیماری­زایی esp در انتروکوکوس فکالیس فلور میکروبی روده در سه گروه افراد سالم به عنوان گروه کنترل (211 مرد) ، مبتلایان به سرطان پروستات (176 مرد) پیش از درمان و تحت درمان ۶ ماهه ایمونوتراپی با روش Real time PCR  و در مدت زمان یک سال مورد بررسی قرار داده شد.
یافته‌ها: :  نتایج  آنالیز بیان ژن در این  مطالعه نشان داد تفاوت معنی داری در میزان بیان ژن esp (P=0.00) در گروه بیماران قبل و بعد از درمان ایمونوتراپی وجود دارد در حالی که تفاوت معنی داری در بیان این ژن  بین گروه افراد سالم و بیماران  قبل از ایمونوتراپی دیده نشد(P=0.62 ).
نتیجه‌گیری: به نظرمی رسد که ایمونوتراپی علی رغم مزیت های زیاد می تواند عوارض جانبی مانند تحریک بیماریزایی فلور میکروبی را در بدن بیماران داشته باشد و باعث عفونت پس از درمان سرطان شود. لذا لازم است این نکته در پروتوکل های درمان با ایمونوتراپی سرطان پروستات در نظر گرفته شود. 
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb