جلد 25، شماره 167 - ( 2-1397 )                   جلد 25 شماره 167 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alipour E, Shekarabi M, Moosavi S A J, Delbandi A A, Kouranifar S, Bolouri M R, et al . Prevalence of Latent Tuberculosis infection in lung cancer patients and compare it with healthy individuals. RJMS. 2018; 25 (167)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4985-fa.html
علی پور فایز الهام، شکرآبی مهدی، موسوی سیدعلی جواد، دلبندی علی اکبر، کورانی فر سیاوش، بلوری محمدرضا، و همکاران.. بررسی فراوانی عفونت سل نهفته در بیماران مبتلا به سرطان ریه و مقایسه آن با افراد سالم. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (167)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4985-fa.html


دانشیار علوم پزشکی ایران
چکیده:   (50 مشاهده)
مقدمه: سرطان ریه، پنجمین سرطان شایع در ایران است که نسبت ابتلای آن در مردان و زنان به ترتیب 5/10 و 5/1 در هر 100 هزار نفر می‌باشد. مطالعه عفونت سل نهفته در بیماران مبتلا به سرطان ریه، به دلیل احتمال فعال­شدن آن در طی شیمی­درمانی و افزایش میزان مرگ­ومیر، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. از این­رو این مطالعه با هدف بررسی فراوانی سل نهفته در بیماران مبتلا به سرطان ریه و مقایسه آن با افراد سالم انجام شد.
مواد و روش کار: در این مطالعه مورد-شاهدی که بصورت مقطعی از سال 1395 تا1396 انجام شد، 29نفر بیمار مبتلا به سرطان ریه تازه تشخیص داده شده و 40 نفر فرد سالم مورد مطالعه قرار گرفتند. اطلاعات دموگرافیک افراد مورد مطالعه در پرسشنامه­ای ثبت شد. در این مطالعه جهت بررسی عفونت سل نهفته از تست IGRAs (کوانتی­فرون) استفاده شد.
یافته ها
نتایج این مطالعه نشان داد فراوانی سل نهفته در مبتلایان به کانسر ریه 1/24% و در گروه سالم 5/22% می­باشد. همچنین با بررسی تأثیر مصرف سیگار در ابتلای به کانسر ریه و نیز استعداد ابتلا به LTBi، نتایج نشان داد که سیگار با ابتلا به بیماری کانسر ریه و نیز ابتلای به LTBi در افراد سالم ((P Value <0.007 ارتباط معناداری دارد.
نتیجه گیری: به دلیل بالا بودن فراوانی LTBi در بیماران مبتلا به کانسر ریه نسبت به افراد سالم توصیه می­شود که غربالگری برای LTBi در افراد پرخطر قبل از هرگونه درمان انجام شود. همچنین با توجه به نقش سیگار در ابتلا به کانسر ریه و نیز استعداد ابتلا به LTBi در افراد سالم، توجه به ترک سیگار در برنامه مراقبتهای بهداشتی، پیشگیری و درمان بیماران ریوی توصیه می­گردد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمونولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb