جلد 24، شماره 164 - ( 11-1396 )                   جلد 24 شماره 164 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

shirvani R, Madanipur E. Study of bla CTX-M gene in gentamicin resistant Enterococcus faecalis isolated from consumption red meats. . RJMS. 2018; 24 (164)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4976-fa.html
شیروانی رضوان، مدنی پور الهه. بررسی ژن بتالاکتاماز CTX-M در انتروکوکوس فکالیس مقاوم به جنتامایسین جداشده از گوشت های قرمز مصرفی . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (164)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4976-fa.html


کارشناس ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
چکیده:   (219 مشاهده)
زمینه و هدف: انتروکوک­ها، بخشی از فلور طبیعی دستگاه گوارش انسان را تشکیل می­دهد که توانمندی بالایی در کسب ژن­های مقاومت به آنتی­ بیوتیک دارند. استفاده­ ی گسترده از آنتی­ بیوتیک­ها در بخش­های کشاورزی و صنایع غذایی منجر به انتشار ژن­های مقاومت در باکتری­های پاتوژن و فلور طبیعی، انتقال به انسان و نیز ایجاد بیماری می­شود که یک تهدید جدی برای بهداشت و سلامت انسان است. هدف از این مطالعه بررسی شیوع ژن­­ bla CTX-M در سویه­ های انتروکوکوس فکالیس مقاوم به جنتامایسین جدا شده از گوشت­های قرمز مصرفی می­باشد.
روش بررسی: در این مطالعه­ ی مقطعی،190 نمونه انتروکوکوس از گوشت­های قرمز کشتارگاه­­ شهرستان بروجرد جمع­ آوری و 90 سویه انتروکوکوس فکالیس با استفاده از تست­های بیوشیمیایی شناسایی و جداسازی شد، سپس آزمون تعیین حساسیت آنتی بیوتیکی با روش دیسک دیفیوژن مطابق با دستورالعمل CLSI انجام شد. در نهایت فراوانی ژن­ bla CTX-M در سویه­ های مقاوم به جنتامایسین با استفاده از پرایمر اختصاصی، توسط PCR موردبررسی قرار گرفت.
یافته­ ها: بیشترین میزان مقاومت به آنتی­ بیوتیک­های اریترومایسین و پنی­ سیلین به ترتیب با 94/44% و 56/66% گزارش شد و  سویه­ ها حساسیت بالایی نسبت به نیتروفورانتئین، مروپنم و سیپروفلوکساسین داشتند. از 90 نمونه مورد آزمایش، 9 نمونه (10%) مقاوم به جنتامایسین بودند که ژن­ مذکور در هیچ­یک از 9 سویه مشاهده نشد.
نتیجه­ گیری: با توجه به انتقال آسان ژن­های مولد آنزیم­های بتالاکتاماز از طریق پلاسمید، عدم ردیابی ژن­­ مذکور در میان باکتری­های موردبررسی نشان می­دهد که این ژن همراه ژن­های عامل مقاومت به جنتامایسین منتقل نمی­شود، بنابراین رابطه­ ی معنی­ داری بین این ژن و آنتی­ بیوتیک مورد­بررسی مشاهده نشد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb