نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، eparvinnia@yahoo.com
چکیده:   (64 مشاهده)

مقدمه : روند رو به رشد سرطان روده بزرگ در سال های اخیر، لزوم اتکا به شیوه های مطمئن و جدید را برای شناسایی و کنترل این بیماری بیشتر آشکار می کند. داده کاوی یکی از این روش هاست که از پرطرفدارترین کاربردهای آن، کشف الگوهای پنهان مابین داده های بیماران در پایگاه داده های بزرگ است. در این مطالعه، به بررسی و کشف الگوهای ناشناخته در یک مجموعه داده واقعی سرطان روده بزرگ  می پردازیم.

روش : در این بررسی مجموعه داده های مربوط به  400 بیمار سرطان کلورکتال شامل 42 خصیصه جمع آوری شد . این اطلاعات مربوط به بیماران مراجعه کننده  به بخش انکولوژی بیمارستان شهید فقیهی شیراز  بین سال های 1387 تا 1395 می باشد. در این تحقیق  پس از انجام مراحل، از طریق الگوریتم  Fp-Growth تحلیل و روابط پنهان بین این داده ها کشف شده و سپس قوانین با ارزش در اختیار پزشک خبره حوزه سرطان روده بزرگ قرار گرفته  و نتایج  مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

نتایج :  نتایج حاصل از بررسی  داده ها نشان می دهد که مرحله پاتالوژیک و سن بیمار دارای اثر معنادار در نرخ بقاء بیماران داشته اند. همچنین درصد ابتلای زنان و مردان به سرطان رکتال بیش از کلون می باشد و جنسیت در بقای بیمار تاثیری ندارد . از نتایج دیگر حاصل از بررسی این دیتاست می توان  به عدم وجود رابطه معنا دار بین مرحله پاتالوژیک بیمار واطلاعات دموگرافیک  اشاره کرد .

     
نوع مطالعه: موردنگاري | موضوع مقاله: بیماریهای داخلی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb