جلد 24، شماره 9 - ( آذر 1396 )                   جلد 24 شماره 9 صفحات 11-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mehraein F, Zarin P, Mazaheri tirani Z. Study of GPX3 and NRF2 gene experssion in oocytes of hyperstimulated polycystic ovary mouse model. RJMS. 2017; 24 (9) :11-21
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4666-fa.html
مهرآئین فرشته، زرین پرستو، مظاهری تیرانی زهره. بررسی بیان ژن های GPX3و NRF2 در اووسیتهای موش مدل تخمدان پلی کیستیک تحریک تخمک گذاری شده. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (9) :11-21

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4666-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، femehra@yahoo.com
چکیده:   (1272 مشاهده)

زمینه و هدف: شایع ترین اختلال در عملکرد تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک (Polycystic Ovary- PCO) می‌باشد. در این مطالعه بیان ژن‌های GPX3 و NRF2 دخیل در بلوغ تخمک در طی فرآیند تحریک تخمک‌گذاری در موش مدل تخمدان پلی کیستیک مورد ارزیابی قرار گرفت.
روش کار: در این مطالعه تجربی، موش‌های ماده بالغ به گروه‌های کنترل، شم، PCO، کنترل تحریک شده، شم تحریک شده و PCO تحریک شده تقسیم شدند. به مدت دو هفته وزن موش‌ها و میزان هورمون‌های FSH و LH در همه گروه‌ها بررسی شد. در گروه‌های تحریک شده، پس از گذشت 14 ساعت از تحریک تخمک‌گذاری تخمک‌های بالغ از ناحیه لوله فالوپ برداشت و بیان ژن‌های Gpx3 و Nrf2 با Real time PCR ارزیابی شد. همچنین بافت تخمدان در همه گروه‌ها رنگ آمیزی و مطالعات مورفومتری انجام گرفت. نتایج بررسی‌ها با نرم‌افزار SPSS و با ANOVA و تست Tukey تحلیل شد.
 یافته‌ها: بررسی‌های مورفومتری در گروه PCO حضور کیست‌های متعدد در ناحیه قشر و مرکز تخمدان در این گروه را نشان داد. میزان هورمون‌های LH و FSH در گروه PCO نسبت به گروه‌های کنترل و شم افزایش معنی‌داری را نشان داد (05/0p≤ ). در گروه‌های تحریک شده، میزان هورمون‌های FSH و LH در موش‌ها تفاوت معنی‌داری را بین گروه PCO تحریک شده با گروه‌های کنترل تحریک شده و شم تحریک شده نشان نداد. میزان بیان ژن‌های Gpx3 و Nrf2 در گروه PCO تحریک شده، کاهش معنی‌داری نسبت به گروه های کنترل و شم تحریک شده داشت (05/0p≤ ).
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که زمان بلوغ تخمک در موش‌های گروه PCO تحریک تخمک گذاری شده نسبت به سایر گروه‌ها متفاوت است.
 

متن کامل [PDF 460 kb]   (865 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بافت‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb