جلد 24، شماره 157 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 157 صفحات 8-14 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Beikzadeh B, Nikbakht Brujeni G, Eftekhari Z, Erfanmanesh A. The isolating Escherichia coli secretory outer membrane vesicles by using tangential-trans flow filtration . RJMS. 2017; 24 (157) :8-14
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4546-fa.html
بیک زاده بابک، نیکبخت بروجنی غلامرضا، افتخاری زهره، عرفانمنش احمد. جداسازی وزیکول‎های ترشحی غشاء خارجی باکتری اشرشیاکلی با استفاده از فیلتراسیون با جریان مماسی . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (157) :8-14

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4546-fa.html


استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1085 مشاهده)

زمینه و هدف: وزیکولهای غشاء خارجی باکتریها نقش مهمی در فیزیولوژی، بیماری زایی و تعامل بین میزبان و عامل بیماریزا دارند. این وزیکولها به باکتری اجازه می دهند تا آنزیم‌ها و محتویات خود را به شکل محافظت شده منتقل کنند و در زنده ماندن باکتری نقش دارند. از آنجایی که آن‌ها به عنوان نماینده باکتری محسوب می شوند، مطالعه آن‌ها به شناخت بیشتر باکتریها و تعامل آن‌ها با محیط کمک می‌کند. از این رو روشهای جداسازی این وزیکول‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. لذا، هدف از این پژوهش، معرفی روشی نوین برای جداسازی وزیکولهای غشاء خارجی باکتری اشرشیاکلی است.
روش کار: در روش شناسی حاضر، باکتری اشرشیاکلی انتروتوکسیژنیک در شرایط استاندارد کشت داده شد. سپس مایع رویی کشت جدا گردید و از فیلتراسیون با جریان مماسی برای تغلیظ وزیکولها و سانتریفیوژ دور بالا برای رسوب‌دهی آن‌ها استفاده شد. وزیکولهای جدا شده توسط میکروسکوپ الکترونی عبوری تایید و وزن مولکولی و میزان غلظت پروتئینی مشخص گردید.
یافته‌ها: ریخت شناسی وزیکول‌ها توسط میکروسکوپ الکترونی تایید و اندازه آن‌ها بین 50 تا 100 نانومتر تعیین شد. الگوی الکتروفورتیک نشان دهنده باندهای قوی و ضعیف در ناحیه بین 41-22 کیلودالتون بوده و غلظت پروتئین وزیکولهای تخلیص شده 542 میکروگرم مشخص گردید.
نتیجه‌گیری: نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که در نتیجه استفاده از روش ارائه شده در این مطالعه علاوه بر ارائه محصولی همسان، از بعد اقتصادی و زمانی نسبت به روشهای رایج مزایای مثبتی دارد و می‌تواند زمینه ساز جداسازی این وزیکول‌ها در سطح صنعتی نیز باشد.
 

متن کامل [PDF 856 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb