نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس ، rasekhi@modares.ac.ir
چکیده:   (61 مشاهده)
زمینه و هدف: اندومتریوز یکی از بیماری‌های شایع و مزمن زنان است که باعث ناباروری و مشکلات متعدد دیگر می‌شود. با توجه به این که شدت این بیماری بصورت ترتیبی بیان می‌شود، هدف از این مطالعه بررسی مخاطرات بروز و پیشرفت بیماری با استفاده از رگرسیون لجستیک ترتیبی (مدل لجیت تجمعی) است.
روش کار: این مطالعه مقطعی بر روی زنانی انجام گرفت که به دو درمانگاه ناباروری در تهران، بیمارستان آرش و پژوهشکده رویان، جهت لاپراسکوپی مراجعه کرده بودند. از آن‌جا که بر اساس یافته‌های لاپراسکوپی، شدت اندومتریوز به سه سطح کنترل (بدون بیماری)، بیماری خفیف (سطح 1 و 2 بیماری) و بیماری شدید (سطح 3و 4 بیماری) گروه بندی می‌شود، برای بررسی عوامل مؤثر بر شدت اندومتریوز، از مدل لجیت تجمعی استفاده شد. بخت متناسب برای متغیرهای معنی‌دار، آزمون موازی بودن خطوط و سطح زیر نمودار (AUC) برای مدل محاسبه شد. سطح معنی‌داری 05/0 در نظر گرفته شد و تحلیل آماری با نرم افزار R نسخۀ 3.4.0 انجام گرفت.
یافته‌ها: مدل لجیت تجمعی نشان داد اثر متغیرهای سابقه خانوادگی، شاخص توده بدنی، سن، درد هنگام نزدیکی، استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری ، دوره خونریزی قاعدگی، میزان خونریزی، درد لگنی در مدل معنی‌دار بودند. از بین این متغیرها اثر متغیرهای مهم سابقۀ خانوادگی، درد لگنی، درد در هنگام نزدیکی و میزان خونریزی در بروز و پیشرفت بیماری قابل توجه بود. مقدار AUC برای مدل 79/0 به دست آمد که نشان‌دهندۀ قدرت پیش‌بینی خوب مدل است.
نتیجه‌گیری: می‌توان انواع اندومتریوز را با مدل رگرسیون لجستیک ترتیبی بهتر از مدل رگرسیون لجستیک پیش‌بینی کرد. این مدل، تفسیری راحت‌ تر و برآوردهایی قابل قبول‌تر دارد و علاوه بر عوامل مؤثر بر بروز، عوامل پیشرفت بیماری را نیز نشان می‌دهد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و زایمان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb