جلد 22، شماره 136 - ( 7-1394 )                   جلد 22 شماره 136 صفحات 27-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

حق ازلی مهرداد، کبیر علی، شوشتری زاده تینا، کریمی محمد علی، قمرچهره محمد ابراهیم. بررسی ارتباط عفونت هلیکوباکتر پیلوری با علائم بالینی و یافته های اندوسکوپیک و هیستولوژیک در بیماران مبتلا به اولسر پپتیک و گاستریت. مجله علوم پزشکی رازی. 1394; 22 (136) :27-34

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4093-fa.html


پزشک، MPH، دکترای تخصصی اپیدمیولوژی، مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی، گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (1139 مشاهده)

مقدمه: با توجه به سهم مهم بیماران بدون عفونت H.pylori (– HP) در اولسر پپتیک و وجود احتمالی فاکتورهای دیگر غیر از H.pylori در ایجاد آن، برای روشن تر شدن ارتباط عفونت H.pylori با علائم بالینی و یافته های اندوسکوپیک و هیستوپاتولوژیک ما دو گروه بیماران + HP و – HP را مورد مقایسه قرار دادیم.

روش کار: در این مطالعه مقطعی، 166 بیمار که با شکایات گوارشی مطرح کننده اولسر پپتیک، گاستریت و سایر اختلالات معده و دئودنوم به درمانگاه گوارش بیمارستان طالقانی تهران مراجعه کرده بودند تحت اندوسکوپی فوقانی قرار گرفته و بر اساس نتیجه کشت نمونه بیوپسی انجام شده به دو گروه  + HP و – HP تقسیم شدند.

یافته‌ها: 86 بیمار در گروه + HP (مورد) و 80 نفر در گروه – HP (کنترل) قرار داشتند. میانگین سنی و توزیع جنسی دو گروه اختلاف آماری معنی‌‌داری نداشت. تنها علامتی که اختلاف معنی‌داری در دو گروه داشت درد ناشی از گرسنگی بود (5/7% در گروه +HP و صفر در گروه- HP،  P=0.01). در اندوسکوپی زخم گوارشی در بیماران + HP بطور معنی داری بیشتر از گروه – HP بود (4/17% در برابر 3/1%، P<0.001). در آنالیز چند متغیری لجستیک عفونت هلیکوباکتر پیلوری بطور مستقل با مشاهده زخم در اندوسکوپی رابطه داشت (007/0=P ،]57/129 ،1/2 :دامنه اطمینان 95%[ 69/16= odds ratio).

نتیجه‌گیری: نمی توان تنها با در نظر گرفتن علائم بالینی و تشخیص اولسر پپتیک یا گاستریت اینطور قضاوت کرد که بیمار مبتلا به عفونت H.pylori است، بلکه بررسی بیمار از نظر عفونت H.pylori قبل از شروع رژیم ریشه‌کنی آن ضروری است.

متن کامل [PDF 885 kb]   (435 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: نوزادان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb