جلد 21، شماره 121 - ( 4-1393 )                   جلد 21 شماره 121 صفحات 18-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kahramfar A, Baradaran Kazemzadeh R, Kahramfar Z. Application of Porter's value analysis model for Diabetes Mellitus patients: Case Hamedan Beheshti hospital. RJMS. 2014; 21 (121) :18-29
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3224-fa.html
کهرام فر علی، برادران کاظم زاده رضا، کهرام فر زهره. بکارگیری مدل زنجیره ارزش پورتر در حوزه سلامت برای بیماران دیابت شیرین: مطالعه موردی بیمارستان شهید بهشتی همدان. مجله علوم پزشکی رازی. 1393; 21 (121) :18-29

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3224-fa.html


دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (4190 مشاهده)

  زمینه و هدف : بهبود نتایج حاصل از درمان بیماران و کاهش هزینه‌های دست‌یابی به نتایج درمانی یکی از مسائل اصلی سیستم‌های خدمات درمانی است. این مفاهیم اخیرا در قالب مفهوم ارزش در خدمات درمانی تجمیع شده‌ و مدل‌هایی برای اندازه گیری آنها ارائه شده است. در این مدل‌ها اساس بهبود ارزش خدمات درمانی، تشکیل زنجیره ارزش تحویل خدمات درمانی است. سهم قابل توجه و روبه رشد بیماران دیابتی از هزینه های بهداشتی و مرگ و میر لزوم توجه به این بیماری را روشن می‌نماید. مسئله این پژوهش چگونگی تشکیل این زنجیره برای بیماری دیابت شیرین است.

  روش کار : با مطالعه‌ای موردی در بیمارستان شهید بهشتی همدان و استفاده از متون پزشکی داخلی و مصاحبه حضوری با متخصصان داخلی آن بیمارستان، یک زنجیره ارزش تحویل خدمات درمانی تشکیل شد. پایایی و روایی این زنجیره برای پیشگیری از دیابت و درمان بیماران دیابتی با کمک منابع مختلف، پرسشنامه و مصاحبه حضوری افزایش یافت .

  یافته‌ها : یک زنجیره ارزش تحویل خدمات درمانی دیابت تشکیل شد .

  نتیجه‌گیری : زنجیره تشکیل شده، اگرچه محدود به شرایط خاص است؛ اما جزئیات قابل توجهی از فعالیتهای درمانی را ارائه نموده است. این زنجیره زمینه ایجاد ارتباط میان نتایج و هزینه با فعالیت های درمانی را فراهم می‌آورد. شناسایی شاخص‌های اندازه گیری نتایج و هزینه‌های صرف شده برای حصول نتایج، زمینه اندازه گیری ارزش خدمات درمانی ارائه شده را فراهم خواهد نمود. این اندازه گیری گام اول در زمینه بهبود ارزش ارائه شده خدمات درمانی از طریق مقایسه را بر خواهد داشت .

متن کامل [PDF 519 kb]   (1227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای داخلی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb