جلد 20، شماره 111 - ( 6-1392 )                   جلد 20 شماره 111 صفحات 12-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasiri R, Soltanghoraee H, Afsaneh Mohammadzadeh A, Zarnani A H, Jeddi-Tehrani M, Sadeghitabar A. Evaluation ofcoordination between diluted and undiluted serum estradiol levels using ELISA method inwomenunder treatment with ovulation induction drugs. RJMS. 2013; 20 (111) :12-15
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2714-fa.html
نصیری رضا، سلطان قرائی هاله، محمدزاده افسانه، زرنانی امیرحسن، جدی تهرانی محمود، صادقی تبار علی. بررسی همخوانی سنجش سطح هورمون استرادیول به روش الایزا در دو حالت رقیق شده و بدون رقت در سرم خانم‌های تحت درمان با داروهای محرک تخمک گذاری. مجله علوم پزشکی رازی. 1392; 20 (111) :12-15

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2714-fa.html


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا، تهران
چکیده:   (5120 مشاهده)
 

زمینه و هدف: بررسی سطح هورمون استرادیول در سرم خانم های تحت درمان با داروهای محریک تخمک گذاری به منظور اطمینان از وجود میزان مناسب این هورمون جهت دست یافتن به تعداد کافی تخمک در فرآیند درمان ناباروری و همچنین جلوگیری از بروز عوارض سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، امری مهم و ضروری می باشد. در موارد بالا بودن هورمون استرادیول، روش های معمول، توانایی اندازه گیری غلظت واقعی مولکول هورمون را ندارند. بررسی میزان حساسیت روشالایزا برای اندازه گیری هورمون استرادیول و تعیین محدوده قابل اطمینان برای این آزمایش، هدف این مطالعه می‌باشد.

 

روش کار: در این مطالعه مقطعی (Cross-Sectional)، تعداد 132 خانم که برای درمان ناباروی به مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا مراجعه نموده و با دارو های محرک تخمک گذاری، تحریک شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه از کیت استرادیول الایزا DRG ساخت کشور آلمان استفاده شد. با توجه به شرایط مراجعینی که مورد مطالعه قرار گرفتند، میزان استرادیول سرم آنها بالاتر از Pg/ml 200 بود. جهت بررسی میزان خطی بودن این روش، نمونه سرم تمام این بیماران با نسبت 1:4 رقیق شد و با استفاده از نرم افزار Excel و رسم نمودار مقایسه شدند.

 

یافته‌ها: مشاهده شد که با افزایش غلظت استرادیول بیش از Pg/ml2000، اختلاف بین نمودار مستقیم و رقیق شده افزایش می یابد و اصطلاحاً خطی بودن نمودار روش بدون ر قت از بین می رود.

 

 نتیجهگیری: در غلظت‌های استرادیول سرمی بیش از Pg/ml 2000 نیاز به رقیق نمودن نمونه‌ها می باشد و نتایج روش بدون رقت قابل اعتماد نخواهد بود. این موضوع باید در آزمایشگاه های مراکز درمان ناباروری و یا حتی آزمایشگاه های دیگر نیز مورد توجه قرار گیرد که میزان خطی بودن روش های مورد استفاده مشخص گردد تا در هنگام مواجهه با مقادیر بالاتر، رقیق سازی صورت گیرد.

 
متن کامل [PDF 298 kb]   (1782 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و زایمان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb