جلد 30، شماره 6 - ( 6-1402 )                   جلد 30 شماره 6 صفحات 28-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: IR.SSRC.REC.1399.128
Ethics code: IR.SSRC.REC.1399.128

XML English Abstract Print


گروه تخصصی تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران ، abednazari@gmail.com
چکیده:   (601 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت نوع دو شایع­ترین بیماری درون­ریز است که به­دلیل عدم تحمل گلوکز دراثر برهم­خوردن تعادل بین ذخایر و تقاضای انسولین رخ می­دهد. RBP4 یکی از این آدیپوکاین‌ها می‌باشد که غلظت سرمی آن در مدل‌های گوناگون موش‌های صحرایی  مبتلا  به دیابت نوع 2 و افرادی که دچار مقاومت انسولین و یا دیابت نوع دو هستند افزایش می‌یابد. هدف پژوهش حاضر مطالعه تغییرات بیان ژن RBP4 بافت عضله نعلی و شاخص مقاومت ­به ­انسولین پس از انجام تمرین تناوبی شدید و ژل رویال در موش‌های صحرایی چاق دیابتی نوع 2 بود.
روش­ کار: این پژوهش از نوع بنیادی بود که به روش تجربی انجام شد. نمونه آماری پژوهش حاضر 36 سر موش­های صحرایی نر دیابتی چاق بودند. پس از20 هفته تغذیه با رژیم پرچرب با تزریق درون صفاقی 25 میلی گرم STZ به ازای کیلوگرم وزن موش‌ها دیابتی شدند. موش‌هایی که گلوکز ناشتای آن‌ها بین150 تا400 میلی گرم در دسی لیتر بود، دیابتی نوع دوم در نظر گرفته شدند. موش‌های دیابتی در 4 گروه کنترل (6 سر)، تمرین تناوبی (8 سر)، ژل رویال (7 سر)، تمرین تناوبی شدید- ژل رویال ( 8 سر) گروه بندی و پروتکل تمرینی و گاواژ ژل رویال روی آن‌ها اجرا شد. هشت هفته تمرین تناوبی شدید، پنج جلسه در هفته با تناوب شدید 2 دقیقه‌ای80 تا 90 درصد VO2max و تناوب استراحت یک دقیقه‌ای با 50 تا 56 درصد VO2max اجرا شد. ژل رویال بصورت گاواژ به میزان 100 میلی گرم برکیلوگرم، 5 روز در هفته داده شد.
یافته‌ها: تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یکطرفه و دوعاملی و آزمون تعقیبی نشان داد در مقایسه با گروه کنترل، تمرین تناوبی شدید به کاهش معنی­دار گلوکز و شاخص مقاومت به انسولین منجر شد. تمرین تناوبی شدید و ژل رویال به کاهش غیر معنی دار بیان ژن RBP4 عضله نعلی در مقایسه با گروه کنترل منجر شد. تمرین تناوبی شدید و ژل رویال به افزایش بیان ژن AMPK عضله نعلی در مقایسه با گروه کنترل منجر شد که درگروه تمرین تناوبی معنی دار بود (008/0P=).
نتیجه‌گیری: تمرین تناوبی و ژل رویال در کاهش شاخص مقاومت به انسولین و بیان ژن‌های موثر در مصرف گلوکز در عضله نعلی موثر بود. همچنین تمرین تناوبی و ژل رویال منجر به کاهش بیان ژن RBP4 و افزایش بیان ژن AMPK در عضله نعلی در مقایسه با گروه کنترل شد که در مصرف گلوکز در افراد دیابتی اهمیت دارد.

 
متن کامل [PDF 781 kb]   (100 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.