جلد 26، شماره 4 - ( 4-1398 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 31-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه پیام نور، تهران، ایران، ، th_rohani@yahoo.com
چکیده:   (2950 مشاهده)
زمینه و هدف: در این کار، روش جدیدی برای اندازه گیری همزمان دوپامین و روتین در الکترود کربن شیشه‌ای اصلاح شده با نانولوله‌های کربنی دوپ شده با نانو ذرات اکسید مس (CuO/MWCNT/GCE) ارائه شده است. این الکترود فعالیت الکتروکاتالیکی عالی در مورد اکسیداسیون روتین در محلول بافر استات (pH= 5)  نشان می‌دهد. الکترود اصلاح شده اضافه ولتاژ مربوط به واکنش اکسیداسیون روتین را حدود 500 میلی ولت کاهش می‌دهد و این ویژگی الکترود اصلاح شده را برای اندازه‌گیری مقادیر میکرومولار دوپامین در حضور روتین مناسب می‌سازد.
روش کار: در ابتدا رفتار الکتروشیمیایی نانو ذرات مس وارد شده در الکترود اصلاح شده بررسی شد. سپس اکسیداسیون روتین و دوپامین در الکترود اصلاح شده به روش ولتامتری پالس تفاضلی مورد مطالعه قرار گرفت.
یافته‌ها: گستره خطی منحنی کالیبراسیون برای روتین 580 05/0 میکرو مولار و برای دوپامین 600 -09/0 میکرو مولار به دست آمد. حد تشخیص برای روتین 013/0  و برای دوپامین 021/0  محاسبه شد. انحراف استاندارد نسبی جهت 10 اندازه‌گیری تکراری برای روتین و دوپامین به ترتیب %20/1 و  %53/1 به دست آمد.
نتیجه‌گیری: حساسیت بالا، حدتشخیص کم و تکرار پذیری الکترود اصلاح شده، این الکترود را برای اندازه‌گیری دوپامین در حضور روتین در نمونه‌های دارویی مناسب کرده است.
 
متن کامل [PDF 1093 kb]   (3728 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.