جلد 21، شماره 127 - ( 10-1393 )                   جلد 21 شماره 127 صفحات 30-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

norouzi Z. Prediction of Postpartum Depression Based on Parental Bonding, History of Anxiety, and Depression among Women Attended Health Care Centers in Shiraz . RJMS 2015; 21 (127) :24-30
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3471-fa.html
نوروزی زیبا، محمدی مسعود. پیش‌بینی افسردگی پس از زایمان بر اساس سابقه اضطراب، افسردگی و پیوند والدینی در زنان زایمان کرده، مراجعه کننده به مراکز بهداشتی-درمانی شیراز. مجله علوم پزشکی رازی 1393; 21 (127) :30-24

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3471-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس، شیراز، ایران
چکیده:   (4988 مشاهده)
 

زمینه و هدف: یکی از اختلالات روانشناختی در حاملگی و دوره­ی پس از آن، افسردگی پس از زایمان می­باشد که تهدیدی بر امنیت و سلامت مادر و نوزاد است. این مطالعه با هدف پیش­بینی افسردگی پس از زایمان بر اساس پیوند والدینی، سابقه اضطراب و افسردگی در زنان زایمان کرده مراکز بهداشتی درمانی شهرستان شیراز انجام گردید.

 

روش کار: تعداد 120 زن زایمان کرده مبتلا به افسردگی پس از زایمان با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس از بین افراد زایمان کرده در بیمارستان‌های شهر شیراز انتخاب شدند. پرسشنامه پیوند والدینی (PBI)، پرسشنامه‌ی افسردگی پس از زایمان (ادینبورگ)، چک لیست اضطراب و افسردگی با استفاده از معیارهای تشخیصی IV-IR ـ DSMاختلال‌های اضطرابی و خلقی، ابزارهای پژوهش حاضر را تشکیل ‌دادند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 تحلیل گردید. در این پژوهش از تحلیل رگرسیون خطی چندگانه و همبستگی پیرسون استفاده شد.

 

یافته­ها: به کارگیری مدل رگرسیون خطی نشان داد که محافظت بیش از حد پدر (001/0<ρ) و مراقبت مادر(001/0<ρ) با توجه به مقدار ضریب تعیین (44/0=R2)، می‌توان نتیجه گرفت که محافظت بیش از حد پدر و مراقبت مادر، 44% از واریانس افسردگی پس از زایمان را تبیین می­نماید. یعنی 44% از تغییرات افسردگی پس از زایمان مربوط به محافظت بیش از حد پدر و مراقبت مادر است.

 

نتیجه­گیری: نتایج حاصل از تحلیل رگرسیون نشان داد که مؤلفه‌های محافظت بیش از حد پدر و مراقبت مادر قادر به پیش بینی افسردگی پس از زایمان هستند. به طور کلی نتایج این پژوهش نشان داد که نحوه ارتباط عاطفی بین والدین و فرزندان آنها منجر به شکل­گیری اختلالات روانی در فرزندان در دوره‌های مختلف زندگی می‌شود.

 

 

 
متن کامل [PDF 226 kb]   (2634 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb