جلد 20، شماره 116 - ( 11-1392 )                   جلد 20 شماره 116 صفحات 87-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tartibian B, Baghaiee B, Baradaran B. Effect of oxidants on the mitochondrial superoxide dismutase enzyme gene expression in active men and women: influenced by intensive aerobic exercise. RJMS 2014; 20 (116) :78-87
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2947-fa.html
ترتیبیان بختیار، بقایی بهروز، برادران بهزاد. اثر اکسیدان ها بر بیان ژن آنزیم سوپراکسیداز دیسموتاز میتوکندریایی در مردان و زنان فعال: تحت تاثیر فعالیت های شدید ورزشی. مجله علوم پزشکی رازی. 1392; 20 (116) :78-87

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2947-fa.html


دانشگاه ارومیه
چکیده:   (5507 مشاهده)
 

زمینه و هدف: همزمان با فعالیت هوازی حجمی از اکسیدان ها تولید می گردد که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد، با این حال این میزان تاثیرات بر اساس جنسیت و فعال بودن متفاوت خواهد بود، لذا هدف از تحقیق حاضر بررسی بیان ژنی آنزیم سوپراکسیداز دیسموتاز میتوکندریایی ( (Mn SOD Mn Superoxide Dismutase)) و اثرات شاخص های اکسیدانی و التهابی در بیان ژنی آنزیم سوپر اکسیداز دیسموتاز میتوکندریایی در مردان و زنان فعال می باشد.

 

روش کار: تحقیق حاضر از نوع نیمه تجربی با اندازه­گیری­های متعدد می­باشد که در آن 24 مرد (12) و زن (12) فعال (24-22 سال) به­صورت داوطلبانه و پس از تکمیل فرم رضایت نامه شرکت کردند. سپس از آزمودنی­ها در سه مرحله قبل و پس از انجام تست ورزشی (Graded exercise test-GXT) و 3 ساعت بعد آن (ریکاوری) خون­گیری ورید بازویی به عمل آمد و برای اندازه­گیری mRNA Mn SOD از کیت SYBER Green PCR Master mix reagent و روش Real time-PCR و برای اندازه­گیری سطح مالون دی آلدئید MDA) (Malondialdehyde و لاکتات دهیدروژناز (Lactate dehydrogenase) (LDH) از Eutoanalyzer استفاد گردید.

 

یافته‌ها: در مردان mRNA آنزیم Mn SOD افزایش معنی داری نیافت (05/0p≥)، لیکن در زنان در مرحله ریکاوری بیان ژنی این آنزیم افزایش معنی‌داری یافت (006/0 p=). فعالیت MDA در مردان در مرحله ریکاوری و بلافاصله بعد از فعالیت ورزشی بیشتر از حالت پایه بود (به ترتیب 012/0p= و 014/0p=)، لیکن در زنان فقط در مرحله ریکاوری معنی دار گزارش شد (002/0p=). سطح LDH نیز فقط در گروه زنان و بلافاصله بعد از فعالیت و در مرحله ریکاوری افزایش معنی داری داشته است (009/0 p=و 026/0 p=) . همچنین فقط ارتباط بین تغییرات غلظت MDA و بیان ژنی Mn SOD در مردان معنی دار گزارش شد (001/0 p=).

 

 نتیجه گیری: از نتایج تحقیق حاضر می توان دریافت که اکسیدان ها موثر ترین عامل در تضعیف بیان ژنی Mn SOD در افراد فعال در حین فعالیت‌های هوازی شدید هستند.

 
متن کامل [PDF 327 kb]   (3311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb