جلد 16 - تابستان                   جلد 16 - تابستان صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abd Nikfarjam B, Amirghofran Z, Aflaki E, Kamali Sarvestani E. Study of NOS2A Gene Polymorphism in Rheumatoid Arthritis Patients and Normal Individuals. RJMS 2009; 16
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1259-fa.html
عبد نیک‌فرجام بهاره، امیرغفران زهرا، افلاکی الهام، کمالی اسکندر. بررسی پلی‌مورفیسم‌های ژن NOS2A در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و مقایسه آن با افراد نرمال. مجله علوم پزشکی رازی 1388; 16 ()

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1259-fa.html


چکیده:   (9362 مشاهده)

    زمینه و هدف: شواهد متعددی در خصوص حضور و نقش نیتریک اکساید (NO=Nitric oxide) در پاتوژنز آرتریت روماتوئید وجود دارد. NO، توسط آنزیمی بنام نیتریک اکساید سنتاز القائی (iNOS=Induced Nitric oxide syntetase) تولید می‌شود.NO در سینوویوم، غضروف و سلول‌های تک هسته‌ای لنفوئیدی موجود در مایع سینوویال و لنفوسیت‌ها و منوسیت‌های خون محیطی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز دیده می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که پلی‌مورفیسم‌های موجود در ژن کد‌کننده آنزیم iNOS (NOS2A) با استعداد ابتلا به بیماری‌های التهابی و خود ایمنی مختلف در ارتباط هستند. هدف از انجام این مطالعه، تعیین پلی‌مورفیسم‌های موجود در موقعیت-1659C/T و 150C/T+ ژن در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و مقایسه آن با افراد نرمال بود.

روش بررسی: در این مطالعه موردی- شاهدی، پلی‌مورفیسم‌های موجود در موقعیت-1659C/T و 150C/T+ ژن NOS2A در 176بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید و 232 فرد نرمال، به ترتیب به روش‌های PCR- Allele Specific و RFLP- PCR (Polymerase Chain Reaction – Restriction fragment length polymorphism) مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت. نرم‌افزار SPSS. 10 و آزمون‌های آماری مجذور کای (x2) و Fisher's Exact جهت مقایسه فراوانی ژنوتیپ‌ها و آلل‌ها بین بیماران و افراد نرمال مورد استفاده قرار گرفتند.

یافته‌ها: پس از تجزیه و تحلیل آماری ارتباط معنی‌داری در مقایسه فراوانی ژنوتیپ‌های -1659C/T بین گروه بیمار و کنترل مشاهده گردید (03/0P=). در واقع ژنوتیپ هموزیگوت CC در افراد نرمال (75%) به‌طور معنی‌داری بیش از بیماران (2/64%) می‌باشد. در مقایسه فراوانی ژنوتیپ‌های 150C/T+، بین گروه بیمار و کنترل ارتباط معنی‌داری مشاهده نگردید (33/0P=). همچنین پرونده بالینی بیماران مورد مطالعه قرار گرفت و اطلاعاتی از قبیل CRP(CReactiveprotein)، Rheumatoid factor))RF، خوردگی مفاصل، علائم خارج مفصلی، تغییر شکل مفاصل، ندول روماتوئید و سن شروع بیماری جمع‌آوری و ثبت گردید. ارتباط بین ژنوتیپ‌های 1659C/T - و 150C/T+ و علائم بالینی و یافته‌های پاراکلینیکی مورد آنالیز آماری قرار گرفت و تفاوت معنی‌داری مشاهده نگردید.

نتیجه‌گیری: از آنجایی که در این تحقیق که اولین مطالعه در زمینه ارتباط بین پلی‌مورفیسم‌های-1659C/T و150C/T+ ژن NOS2A و بیماری آرتریت روماتوئید می‌باشد، رابطه معنی‌داری بین ژنوتیپ‌های -1659C/T در بین گروه بیمار و کنترل یافت گردید؛ لذا به نظر می‌رسد انجام مطالعات مشابه در جمعیت‌های دیگر در شناخت نقش آنزیم iNOS و NO در بیماری آرتریت روماتوئید دارای اهمیت باشد.

متن کامل [PDF 346 kb]   (2971 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb