iumssj
نسخه زودآیند برای شماره مرداد                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات آترواسکلروزدانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ، moshkani_farahani@yahoo.com
چکیده:   (190 مشاهده)
مقدمه-فشار شریان ریه در 1951 اولین بار با فشار شریان ریوی اولیه معرفی شد.مطالعات متعددی روی پایه ژنتیک ان و ارتباط فامیلی ان بحث کرده اند و با توجه به اهمیت ان ما نیز در این مطالعه به بررسی شیوع فشار شریان ریه در فامیل درجه یک افراد مبتلا پرداختیم.
روش اجرا-. طی این پژوهش، 51 نفر از اعضای درجه اول شامل پدر، مادر، برادر، خواهر و فرزند بیماران مبتلا به فشار خون ریوی اولیه وارد مطالعه شدند.اکو و تست ورزش انجام شد و نتایج فشارریه قبل و بعد از تست ورزش مقایسه شد
نتایج- این مطالعه پیرامون 27 نفر از شرکت کنندگان که 17 نفر خانم و 10 نفر مرد در سه گروه   صورت گرفت. طی مطالعه ما بر اساس پارامترهای  PAP  قبل از تست ورزش 22 نفر(81.5%) از افراد شرکت کننده نرمال و 5 نفر (18.5%) در گروه حدواسط قرار داشتند. بعد از انجام تست ورزش 15(55.5%) در گروه نرمال، 9 نفر(33.3%) در گروه حد واسط و 3 نفر(11.1%) مبتلا به فشار خون ریوی بودند.
بحث- پیشنهاد می شود که افراد خانواده بیماران مبتلا به هایپرتنشن ریوی جز گروه با ریسک بالا برای این بیماری تلقی شده و نیاز به ارزیابی و غربال گری از نظر ابتلا به هایپرتنشن ریوی دارند.
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: قلب و عروق

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb