iumssj
نسخه زودآیند برای شماره مرداد                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران ، nooshazia.59@gmail.com
چکیده:   (26 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت قندی نوع دو، یکی از شایع­ ترین بیماری­های متابولیک در سطح جهان می ­باشد که در نتیجه ­ی نقص کامل یا نسبی یا مقاومت به عمل انسولین ایجاد می ­شود. در این مطالعه ارتباط سطح سرمی کروم و آهن با سطح سرمی پروتئین­ های حامل آن ها یعنی ترانسفرین و آلبومین در بیماران دیابتی مبتلا به آترواسکلروز مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش­ها: در این مطالعه از 30 بیمار دیابتی مبتلا به آترواسکلروز و 30 فرد سالم ، مقدار 5 سی‌سی خون گرفته شد. سطح کروم و آهن سرم خون افراد مورد بررسی به ترتیب با استفاده از روش جذب اتمی و روش اسپکتوفتومتری اندازه­گیری شد. در نهایت داده­ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS (Version 23) آنالیز گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که سطح سرمی آلبومین در افراد بیمار نسبت به افراد سالم  تا حدودی افزایش داشته است اما داری اختلاف معنی داری بود (044/0= P-Value). در گروه بیمار ضریب همبستگی آهن و ترانسفرین (R² = 0.022)  نسبت به ضریب همبستگی آهن و البومین (R² = 0.0053)بیشتر بوده و از  لحاظ آماری هم معنی دار بود (05/0˂P-Value ).
نتایج: می­توان نتیجه گرفت که در افراد دیابتی مبتلا به آترواسکلروزیس میزان آهن و آلبومین نسبت به کرم و ترانسفرین بالا بوده است اما نیازمند تحقیقات بیشتر در این زمینه هستیم امید است که با بررسی این فاکتورها و پروتئین ها راه درمانی مناسب تر از سایر درمان ها برای بیماران دیابتی مبتلا به آترواسکلروزیس کشف شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb