iumssj
نسخه زودآیند برای شماره آبان                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران ، hoseinsazgar@yahoo.com
چکیده:   (24 مشاهده)
سابقه و هدف: گیرنده‌ی آندروژن، به خانواده­ی فاکتورهای رونویسی گیرنده‌ی هورمون‌های استروئیدی تعلق دارد و بر اساس مطالعات انجام شده، جهش‌های تک نوکلئوتیدی موجود در ساختار این پروتئین می‌توانند بر عملکرد و پاسخ آن به داروهای مهاری تأثیر بگذارند. بر همین مبنا هدف از این مطالعه بررسی تأثیر چندشکلی تک‌نوکلئوتیدی rs137852585 موجود در ژن کد کننده گیرنده­ی آندروژن، بر پاسخ این اشکال به درمان با انزالوتامید و مطالعه­ی فراوانی آن در جمعیت ایرانی است.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش خون محیطی به میزان 10 سی سی از 50 فرد مبتلا به سرطان پروستات و 50 فرد سالم گرفته شد. سپس DNA­ ژنومی نمونه‌ها استخراج و جداسازی شد. برای بررسی وجود پلی‌مورفیسم مورد نظر از تکنیک ARMS-PCR و تعیین توالی مستقیم استفاده شد و داده‌های آزمایشگاهی بدست آمده با استفاده از پایگاه محاسبات آماری SISA و آزمون دقیق فیشر تجزیه و تحلیل شد. از سوی دیگر برای بررسی اثر جهش بر روی عملکرد گیرنده آندروژن از تکنیک داکینگ و نرم افزار اتوداک 4.2 استفاده شد و در نهایت تعیین فراوانی آللی، درجه هتروزیگوسیتی و بررسی وجود تعادل هاردی -وینبرگ با استفاده از سرور محاسباتی Genepop انجام شد.
یافته‌ها: بررسی‌ها نشان دادند فراوانی آللی برای rs137852585 برای آلل جهش یافته در بیماران مبتلا به سرطان پروستات (0/24) نسبت به افراد سالم (0/08) افزایش یافته است (p-val = 0.003). از سوی دیگر بررسی نتایج داکینگ نشان داد که جهش در ساختار گیرنده آندروژن از لحاظ ترمودینامیکی فرآیند اتصال انزالوتامید به گیرنده آندروژن را نامطلوب می‌سازد. هم چینین آنالیزهای جمعیتی نشان داد که این مارکر در جمعیت ایرانی در تعادل هاردی واینبرگ قرار دارد (0/05p>).
بحث و نتیجه‌گیری: وجود چندشکلی‌های تک نوکلئوتیدی با تغییر در جایگاه فعال گیرنده آندروژن باعث ایجاد مقاومت به داروی انزالوتامید می‌شوند. از سوی دیگر وجود آلل جهش یافته rs137852585 می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات گردد
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: خون و انکولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb