نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، سنندج، ایران ، Fykmsu@gmail.com
چکیده:   (39 مشاهده)
مقدمه: این مطالعه با هدف  تعیین ارتبـاط قاطعیت با  اضطراب  صفت-حالت در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال 96-97 انجام شده است .
روش کار: این مطالعه یک نوع مطالعه توصیفی –تحلیلی بود که تعداد نمونه 385 (173 پسر و 212 دختر) بوده است. روش نمونه گیری چند مرحله ای تصادفی طبقه ایی بود. جهت جمع آوری داده ها از دو پرسشنامه استاندارد شده اسپیلبرگر و همکاران  برای اندازه گیری اضطراب صفت – حالت  و پرسشنامه قاطعیت گامبریل و ریچی(1997) استفاده گردید. جهت بررسی ارتباط این دو پرسشنامه از انالیز رگرسیون خطی استفاده شد. سطح معنی داری در این مطالعه زیر 0.05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که با افزایش اضطراب صفت در دانشجویان؛ میانگین نمره پرسشنامه قاطعیت افزایش پیدا می کند که نشان دهنده کاهش قاطعیت در دانشجویان است.در این مطالعه سن نیز ارتباط مثبت و معنی داری با میزان قاطعیت در دانشجویان نشان داد (P=0.0001).
نتیجه گیری: بـا توجه بـه ارتبـاط قاطعیـت و اضـطراب و تـأثیر آنهــا بــر ســلامت روان، عملکــرد تحــصیلی و شغلی دانـشجویان، توجـه خـاص متخصـصان آموزش و برنامه ریزان نسبت به: تعیین عوامـل بازدارنده و تسهیل کننده بـروز رفتـار قاطعانـه؛ افزایش کارایی نظـام هـای مـشاوره ای جهت افـزایش قاطعیت و کاهش اضطراب، ضروری میباشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان‌پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb