iumssj
نسخه زودآیند برای شماره تیر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ملایرو گروه زیست شناسی ، sghiasvand63@yahoo.com
چکیده:   (37 مشاهده)

مقدمه: گرافن شکل ورقه شده و تراشیده‌ی هیدروفوب گرافیت  است. گرافن بسیار واکنش‌پذیر و فاقد سازگاری زیستی می‌باشد اما پس از اکسیداسیون به شکل اکسیدگرافن محلول در آب می‌گردد.  اکسیدگرافن در زیست پزشکی ازجمله انتقال ژن و دارو، تصویربرداری زیستی ، ساخت حسگرهای پزشکی و همچنین به عنوان آنتی بیوتیک ، کاربرد یافته است. استافیلوکوکوس اورئوس یک کوکسی گرم مثبت و بی هوازی اختیاریست که مهمترین گونه در جنس استافیلوکوک ازنظر پزشکی محسوب میشود. به علت مقاومت باکتری ها، استفاده از مواد زیست سازگار به عنوان آنتی بیوتیک حائز اهمیت است. هدف از این تحقیق، سنتز نانو ذره ی اکسیدگرافن و بررسی خاصیت ضدمیکروبی آن روی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس استاندارد و مقاوم می‌باشد.

مواد و روش ها: سنتز اکسیدگرافن به روش هامر انجام شد. در این تحقیق پس از کشت باکتری استافیلوکوکوس بیمارستانی و استاندارد اثر ضد میکروبی اکسیدگرافن به تنهایی و با آنتی بیوتیک های متداول با روش سنجش قطر هاله و  طیف سنجی بررسی ،مقایسه و آنالیز شد. با روش تعیین غلظت کشندگی MBC  و تعیین حداقل غلظت مهاری MIC  خاصیت باکتری کشی تیمار های مختلف تعیین شد.
نتیجه گیری: نتایج آزمایشات اثر مهاری اکسیدگرافن  بر روند رشد باکتری ها ی مورد مطالعه را نشان داد. همچنین نتایج به دست آمده از تیمار همزمان اکسیدگرافن وآنتی بیوتیک های متداول، اثر هم افزایی اکسیدگرافن را نشان داد. آنالیز آماری داده های حاصل از سینرژیسم آنتی بیوتیک های اریترومایسین و جنتا مایسین با اکسید گرافن معنادار بود.
بحث: با توجه به معضل مقاومت باکتری ها تولید مواد ضدمیکروبی جدید همواره مورد توجه بوده است. از آنجایی که اکسید گرافن خاصیت مهاری و کشندگی انتی بیوتیک ها را بهبود بخشید و با توجه به اینکه هزینه ی تولید اکسید گرافن نسبتا کم و دارای توجیه اقتصادی است  به نظر می رسد که می توان ازاکسید گرافن برای ایجاد ترکیبات دارویی جدید استفاده نمود.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb