نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علوم پزشکی تربیت مدرس ، hajizade@modares.ac.ir
چکیده:   (38 مشاهده)
زمینه و هدف:  سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان های عود پذیر در بین زنان است. که عوامل مختلفی  بر بروز عودهای چندگانه این بیماری موثرندکه در مطالعات مختلف بررسی و شناخته شده اند اما با این وجود با معلوم بودن این عوامل همیشه نمی توان بروز متاستاز را به طور دقیق پیش بینی کرد. از طرفی بررسی همزمان انواع عود با یکدیگر باعث دقیق تر شدن نتایج بررسی می شود. یکی از انواع مدل هایی که برای تحلیل رخدادهای بازگشتی با در نظر گرفتن عدم همگنی بین بیماران به کار می رود، مدل شکنندگی است. هدف این مطالعه کاربرد یک مدل شکنندگی توام برای مدل بندی عودهای چندگانه در داده های مربوط به بیماران سرطان پستان است.
مواد و روش ها:  در این مطالعه بقای گذشته نگر،تعداد 342 بیمار مبتلا به سرطان پستان که اطلاعات این بیماران در مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان شهدای تجریش، برای پیگیری، ثبت شده بود، مورد بررسی قرار گرفتند.  بیماران حداقل به مدت 6 ماه پس از تشخیص، تحت نظر این مرکز بودند و آخرین وضعیت آنان ثبت گردید. برای تحلیل داده ها از مدل بقای شکنندگی توام استفاده شد. اجرای مدل و تحلیل داده ها در نرم افزار R انجام شد.
یافته ها: نرخ بقای سه ساله و پنج ساله برای بیماران، به ترتیب برابر با79/0 و 68/0 بدست آمد. با توجه به نتایج بدست آمده از مدل شکنندگی توام برازش داده شده، می توان گفت خطر عودهای چندگانه(موضعی و متاستاز) برای بیمارانی که درجه تومور در آنها بیشتر از I است افزایش می یابد. همچنین دریافتیم که اگر ارتباط بین عود های چندگانه را در بیماران مبتلا به سرطان پستان در نظر نگیریم،ارتباط و همبستگی مهمی را از دست خواهیم داد.
نتیجه گیری: با توجه به معنی داری واریانس مولفه شکنندگی پیشامد متاستاز ،می توان این گونه استنباط کرد که بیمارانی که دارای متغیرهای پیشگوی یکسانی هستند نیز  خطر وقوع متاستاز متفاوتی را دارا  هستند و از طرفی با توجه به تکرار کم انواع عودها در این مطالعه، نتایج باید با احتیاط در نظرگرفته شوند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار زیستی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb