نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، nikoui.v@iums.ac.ir
چکیده:   (41 مشاهده)
زمینه و هدف: مسواک محصولی از گیاهی به نام(Miswak)  Salvadora persica L.  است که دارای اثرات آنتی باکتریال و ضد قارچ، آنتی پلاسمودیوم، ضد تشنج و محافظت کننده در برابر زخم معده می باشد.در مطالعه حاضر اثر ضد التهابی محیطی عصاره آبی این گیاه با استفاده از تست کاراجینان در موش صحرایی بررسی شد.
روش کار: موش های صحرایی نر در 5 گروه تقسیم بندی شده که به صورت تزریق داخل صفاقی نرمال سالین، ایندومتاسین (mg/kg 5)، و عصاره گیاه مسواک با دوزهای 50، 75 و 100 mg/kg را دریافت نمودند. سپس به کف پنجه خلفی حیوانات کاراجینان تزریق شده و میزان التهاب در زمان های مختلف توسط کولیس دیجیتال اندازه گیری گردید.
یافته ها: عصاره گیاه مسواک در دوز mg/kg  50  موجب کاهش التهاب نسبت به گروه کنترل دریافت کننده نرمال سالین در زمان های 4 و 5 ساعت پس از تزریق شد (05/0P≤). دوز  mg/kg75 عصاره این گیاه اثر ضد التهابی خود را در زمان های 4، 5 و 6 ساعت پس از تزریق کاراجینان نشان داد (01/0P≤) و دوز mg/kg 100 از عصاره اثر ضد التهابی قوی تری در این سه زمان نشان داد (001/0P≤). تجویز ایندومتاسین در دوز mg/kg  5 نیز موجب کاهش التهاب ناشی از کاراجینان گردید (0001/0P≤).
نتیجه گیری: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که عصاره گیاه مسواک دارای اثرات ضد التهابی می باشد. البته امکان استفاده از آن در درمان التهاب نیازمند مطالعات بیشتر در این زمینه می باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb