نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، hldadgostar@gmail.com
چکیده:   (58 مشاهده)
مقدمه :پارگی نسبی تاندون عضله سوپرااسپیناتوس از شایع ترین علل تاندینوپاتی های روتاتورکاف و دردهای شانه است.  است.  در شک به این اختلال به دنبال شرح حال و معاینه فیزیکی، MRI  از روش های استاندارد تشخیصی هست. با وجود آن که سونوگرافی می تواند در تشخیص پارگی های کامل سوپرااسپیناتوس تست تشخیصی قابل قبولی هست ولی در این که آیا در پارگی نسبی تاندون  های شانه، روش تشخیصی قابل قبولی باشد، نظرات مختلفی وجود دارد.  لذا بر آن شدیم تا با  انجام تست های بالینی و کیفیت عملکردی شانه و مقایسه ضخامت تاندون عضله سوپرااسپیناتوس در سونوگرافی با نتایج MRI در بیماران مبتلا به پارگی نسبی تاندون عضله سوپرااسپیناتوس صحت این روش تشخیصی را ارزیابی نماییم.
روشها:  در فاصله بهمن ماه 1392 تا بهمن ماه 1395،  در 58 بیمار با شکایت درد شانه که کرایتریای ورود به مطالعه را دارا بودند  ،تستهای عملکرد شانه شامل Jobe، Hawkins، Neer، O'Brien، Lift Off و Belly Press بود.  کیفیت عملکردی شانه با دو پرسشنامه DASH و WORC سنجیده شد و ضخامت تاندون سوپرااسپیناتوس با سونوگرافی اندازه گیری شد و پس از آن نتایج با یافته های MRI مقایسه شد و  ارتباط آنها آنالیز گردید.
یافته ها: 58 بیمار بررسی شدند که 81% مونث بودند و میانگین سنی بیماران 55.53 سال بود. ضخامت تاندون سوپرااسپیناتوس بر اساس تست کولموگروف – اسمیرنوف توزیع نرمال داشت (P=0.200) به همین علت با آنالیز واریانس ضخامت تاندون  بر اساس نتایج تستها مقایسه شد که تفاوت معناداری را نشان نمی داد (P > 0.05). ارتباط  تست های بالینی و کیفیت عملکردی شانه با افزیش ضخامت تاندون عضله سوپرااسپیناتوس بیماران با کمک تست رگرسیون بررسی شد که معنادار نبود (P > 0.05) .
نتایج به دست آمده بر اساس ضخانت سوپرا اسپیناتوس با یافته های  به دست امده از MRI مقایسه شد وعلیرغم بالاتر بودن متوسط ضخامت تاندون عضله در موارد پارگی نسبی تاندون عضله سوپرااسپیناتوس ، تفاوت معنی داری را نشان نمی داد((P >0.05).  
بحث: با توجه به  یافته ها ، در موارد پارگی های نسبی تاندون عضله سوپرااسپیناتوس  علاوه بر تست های بالینی و بررسی کیفیت عملکردی، جهت تایید تشخیص انجام تست های پاراکلینیک چون MRI و سونوگرافی لازم است. .

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb